|
Dars ishlanmasi mavzu: Navro`z bayrami Sana: Mavzu
|
Sana | 25.03.2024 | Hajmi | 3.44 Kb. | | #176918 |
Bog'liq Dars ishlanmasi mavzu Navro`z bayrami Sana Mavzu-fayllar.org 2. тема, 3. Бош вазирга. Иктисод 1. (2), 5-informatika, 902306
Dars ishlanmasi mavzu: Navro`z bayrami Sana: Mavzu
Toshkent shahar Uchtepa tumani
Wise School
Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Ziyoviddinova Aqidaning
1-sinflar uchun
Texnologiya
DARS ISHLANMASI
Mavzu: Navro`z bayrami
Sana: _______________________
Mavzu: Navro`z bayrami
Darsning maqsadi.:
1)O`quvchilarga bahor faslida tabiatda, kishilarning bahordagi mehnati haqida tushuncha berish.
2)O`quvchilarni tabiatni sevish va asrash, ularni muhofaza qilishga o`rgatish. O`quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash.
3) O‘quvchilarni bahor faslida tabiatni , qushlar va uning insonga foydasi haqidagi malaka, ko`nikmalarini, og'zaki nutqi va fikrlash doirasini rivojlantirish.
Dars turi: Aralash
Dars metodlar: Suhbat, «Aqliy hujum» interfaol metodi,tarmoqlash.
Dars jihozlari: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar.elektron darslik
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
Navbatchi axborotini tinglash
Darsga hozirlik ko`rish.
Fasl haqida suhbat.
II.O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash.
Uyga berilgan vazifa “Bahor. Qushlar bizning do`stimiz.” mavzusi yuzasidan savol-javoblar o`tkaziladi.
O`quvchilar bilan “Davom ettir” mashqi bajariladi. (O`qituvchi hikoyani boshlab beradi, o`quvchilar esa davom ettirishlari kerak)
III. Yangi mavzu bayoni:
So`ng o`qituvchi tomonidan Navro`z bayrami haqidagi film namoyish etiladi, rasmlar ko`rsatiladi.
O`qituvchi tomonidan musulmonlarning yangilanish, yasharish davri bo`lmish Navro`z 21-martda nishionlanadi. Bu kun kun bilan tun tenglashadi. O`lkamizga Navro`z kirib kelishi bilan bahor tarovati ham kirib keladi. Tabiat uyg`onadi, olam gullarga burkanadi. Iliq shamol esib, vaqti-vaqti bilan yomg`ir yo`g`ib turadi.
Navro`zda turli xil milliy ana`nalar nishonlanadi. Sumalaklar pishiriladi, onalarimiz ko`klardan turli xil pihiriqlar tayyorlaydilar, Navro`z sayllari o`tkaziladi, qarilar va bemorlardan ko`nglil so`raladi.
Dam olish daqiqasida “Hakka” qo`shig`i ijro etiladi.
O`qituvchi darslikning 42-sahifasidagi rasmni kuzatishni aytadi.Matn o`quvchilarga o`qib beriladi. Mazmuni so`zlatiladi.
IV. Musthakamlash.
O`quvchilar bilan darslikdagi rasmlar asosida suhbat o`tkaziladi.So`ng o`quvchilarga mavzu yuzasidan mustahkamlovchi savol-javoblar o`tkaziladi.
Siz bahorda qanday ishlarni bajarasiz?
Kishilarning bahordi yumushlari haqida nimalarni bilasiz?
Navro`z qanday bayram?
So`ng “’Xotira mashqi; o`tkaziladi.
V. O`quvchilarni baholash.
Darsda faol qatnashgan o`quvchilar rag`batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa berish, darsni yakunlash: Uyga vazifa darslikning 42- sahidfasida berilgan rasmlarni kuzatib, oz fikrlarini izohlab berishga, o`quvchilarning o`rganilgan mavzu yuzasidan fikrlarini bayon qilishga tayyorlanib kelish topshiriladi.. Dars yakunlandi.
http://fayllar.org
|
| |