|
Dars mavzusi: Rangtasvirda natyurmort janri. Darsning maqsadi: Ta’limiy
|
bet | 1/4 | Sana | 06.06.2021 | Hajmi | 261,5 Kb. | | #14784 |
Dars mavzusi:Rangtasvirda natyurmort janri.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O`quvchilarga yangi mavzu bo`yicha tushuncha berish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarga vatanparvarlik,mehnatsevarlik,estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning dizaynerlik, ijodiy texnik qobiliyatlarini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: “Jekso”,”Guruhlar bilan ishlash”,”Savol-javob”,”Mosini top”.
Shakllantiriladigan kompetensiyalar:
1.Kommunikativlik.
2.Axborot bilan ishlash.
3.Fanga oid umumiy kompetensiyalar.
Darsning borishi:
Tashkiliy davr:
1.Salomlashish.
2.Xonani tayyorlash ,o`quvchilarning darsga tayyorgarligini nazorat qilish.
3.O`quvchilar davomatini aniqlash.
4.Siyosiy – ma’naviy daqiqa o`tkazish.
O`qituvchi:-O`quvchilar qani aytingchi Prezidentimiz tomonidan qabul qilingan 5 ta muhim tashabbusda nimalar ko`zda tutilgan?
O`quvchilar: -Birinchi tashabbusda o`quvchi yoshlarni musiqa,rassomlik,adabiyot,teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirish;
-Ikkinchi tashabbusda yoshlarni jismoniy chiniqtirish,sport sohasida qobiliyatlarini namoyon qilish;
-Uchinchi tashabbusda aholi va yoshlar o`rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish;
- To`rtinchi tashabbusda yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish,ular o`rtasida kitobxonlikni keng targ`ib qilish;
-Beshinchi tashabbusda xotin-qizlarni ish ta’minlash masalalari ko`zda tutilgan.
O`qituvchi:-Juda yaxshi o`quvchilar.Davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan 5ta muhim tashabbusning birinchisida rassomchilik,tasviriy san’atga aloxida e’tibor qaratilgan
O`qituvchi:O`quvchilar keling bugungi darsimizni musobaqa tarzida tashkil etsakda,guruhlarni ilm – fan,san’at va madaniyat rivojiga katta hissa qo`shgan ajdodlarimiz ismi bilan atasak. Qarshi emasmisiz?-Yaxshi unda birinchi guruh “Kamoliddin Behzod”,ikkinchi guruh “Forobiy”,uchinchi guruh “Beruniy” nomi bilan atalsin.Darsimizga faol qatnashgan har bir guruh a’zolari rag`bat kartochkalarini yig`ib boradi va dars so`ngida kartochkalarni ko`p to`plagan guruh g`olib deb topiladi.
|
| |