|
Darsning maqsadi
|
bet | 1/8 | Sana | 20.04.2024 | Hajmi | 3.19 Mb. | | #202022 |
Bog'liq 10-sinf O\'zbekiston tarixi 1 soatlik dars ishlanma ff, 1. Anketa (o\'quvchilar), bayon 139, 40-Pedagogik-psixologiya-X.-Ibragimov-2009, Давлетшин М.Г. Ёш даврлари ва педагогик психология, 4-5-6-7-sinflar-tezis.docx, Ona tili mavzulashtirilgan test 5-9, 5-6-7 Test, 09.Qattiq jismning ilgarilanma va aylan, 1111, KIMYO FANINING ASOSIY TUSHUNCHALARI VA QONUNLARI, Siyaxat 11-Mustaqil ish Matematika , namuna, Нурота давлат қўриқхонаси тақдимоти, 6-sinf-tarix-fanidan-testlar-5
UCHINCHI BOB. O‘ZBEKISTON IKKINCHI JAHON
URUSHI YILLARIDA (1939 – 1945-yillar)
16-§. Ikkinchi jahon urushining boshlanishi hamda O‘zbekistonning
urush girdobiga tortilishi
DARSNING MAQSADI:
Ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga SSSRda totalitar tuzumning qaror topishi va uning mohiyati, urushning boshlanishi, sabablari va xarakteri, Germaniyaning SSSRga hujumi hamda O‘zbekistonning urush girdobiga tortilishi, O‘zbekiston moddiy va ma’naviy kuchlarining urushga safarbar etilishi haqidagi bilimlarni berish;
Tarbiyaviy maqsad: o‘zbek xalqining mamlakat boshiga mushkul kulfatlar tushgan pallada ko‘rsatgan mardonavor harakatlarini, bag‘rikengligini, o‘z ona yurtini himoya qilish uchun bor-budini frontga safarbar etganligini aniq misollar bilan tushuntirish:
Rivojlantiruvchi maqsad: Ikkinchi jahon urushining boshlanishi misolida o‘quvchilarga urushlarning naqadar mislsiz kulfatlar keltirishi, ularning xalq boshiga og‘ir kunlarni solishi, urushlar insoniyatning birinchi dushmani ekanligini uqtirish.
Darsning turi: Aralash dars
Dars usuli: Aqliy hujum, Kichik ma’ruza.
Dars jihozi: Darslik, dars ishlanma, ko‘rgazmali qurollar, darsga oid rasmlar va xaritalar.
Texnik vositalar: kompyuter, proyektor va yozuv taxtasi.
Darsning borishi:
T/r
|
Bajariladigan ishlar
|
Vaqt
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
2.
|
Yangiliklar
|
2 daqiqa
|
3.
|
Uyga vazifani so‘rash va takrorlash
“Aqliy xujum ” usuli
|
12 daqiqa
|
4.
|
Yangi mavzuning bayoni
|
12 daqiqa
|
5.
|
“Bu kim - o‘yini
|
5 daqiqa
|
6.
|
Xarita bilan ishlash, Sanalar va iboralar bilan ishlash.
|
6 daqiqa
|
7.
|
Darsning xulosasi
|
2 daqiqa
|
8.
|
O’quvchilarni baholash
|
2 daqiqa
|
9.
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
|
| |