Dovedou tvořivě využívat fyzikální poznatky při řešení úloh a problémů včetně úloh s praktickými aplikacemi
Tento návrh vychází ze současného pojetí a stavu výuky fyziky na našich středních školách, kdy došlo k výrazné redukci počtu hodin, což se odrazilo především ve snížení počtu experimentálních cvičení. V následujících letech se tabulka bude upravovat s preferováním vyšších cílových kategorií na úkor kategorie A. Tematické okruhy fyziky jsou stanoveny na základě vývoje fyzikálního poznávání a postupně skládají fyzikální obraz skutečnosti od dostupných makroskopických objektů a jevů k mikrosvětu a vzdáleným kosmickým objektům. Tato posloupnost odpovídá postupu rozvoje poznávacích schopností studentů, navazuje na dostupnou matematizaci fyzikálních poznatků a v praxi se stále osvědčuje. Rozdělení tematických okruhů také odpovídá současnému členění v učebních dokumentech a názvům v učebnicích fyziky pro čtyřletá gymnázia. Tematické okruhy budou platit pro studenty maturující v r. 2002, kteří projdou tímto typem výuky. V dalším nejbližším období se však nepředpokládají žádné zásadní změny. Následující tabulka uvádí návrh procentuálního zastoupení tematických okruhů v testu společné části maturitní zkoušky z fyziky v roce 2002:
Hlavní částí katalogu jsou specifické cíle, které představují konkrétní cílové požadavky v jednotlivých tematických okruzích a cílových kategoriích. Vznikly podrobnějším rozpracováním obecných cílů pro jednotlivé tematické celky. Pro lepší přehlednost již v nich není uváděna úvodní formulace “Žák dovede”. Specifické cíle řadí vzestupně nároky studenta na orientaci ve fyzikálním učivu. Do kategorie A jsou zařazeny znalosti ve spojení s aktivními slovesy a slovesnými vazbami. Není zde tedy uveden prostý obsah (celkový pojmový aparát) jednotlivých tematických celků, protože ten je obsažen ve standardech. Cíle byly vybírány tak, aby převážně respektovaly obsah tematických celků v učebních osnovách. Z doporučeného rozšiřujícího učiva byly vybrány jen některé poznatky, které považoval autorský tým za vhodné i pro společnou část maturitní zkoušky. Ostatní doporučené rozšiřující učivo by mělo být zařazováno do profilové části maturity podle podmínek a zaměření školy. Výběr specifických cílů do jednotlivých kategorií je svým způsobem u nás práce průkopnická. Je to zcela otevřený systém. Jednotlivé položky mají ve výuce fyziky na středních školách odlišné podmínky pro naplnění. Položky A, B, C jsou podpořeny textem učebnice, výkladem učitele, ověřováním znalostí studentů, prací v semináři pro zájemce o další studium fyziky. Položky D a E jsou omezovány restrikcí hodinové dotace, vybavením fyzikálních učeben a rozsahem sbírek fyzikálního kabinetu a konečně i výpočetní technikou dané školy. Výběr specifických cílů proto jistě vyvolá věcnou diskusi, která pomůže postupně vytvářet kvalitnější podobu katalogu cílových požadavků a tím i podmínky pro konstrukci optimálního modelu společné části maturitní zkoušky z fyziky.
Download 0,66 Mb.
|
Bosh sahifa
Aloqalar Bosh sahifa Dovedou tvořivě využívat fyzikální poznatky při řešení úloh a problémů včetně úloh s praktickými aplikacemi
|