Komputer w nauczaniu zintegrowanym




Download 8,53 Kb.
Sana01.04.2020
Hajmi8,53 Kb.
#9735
KOMPUTER W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM Technika komputerowa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co dziś jest standardem, jutro może okazać się nieaktualne. Wraz z ciągłym rozwojem zastosowań komputerów wzrasta rola edukacji informatycznej, dlatego celowe jest wprowadzenie jej elementów już w nauczaniu zintegrowanym i również wykorzystanie komputera jako środka dydaktycznego. Nowoczesne kształcenie musi zmieniać się wraz z rozwojem technik komputerowych. Informatyka poprzez programy użytkowe stała się nierozłącznym elementem w nowoczesnej edukacji. Nauczyciele powinni podążać za nowoczesnymi środkami dydaktycznymi, pokonując pierwszy opór przed informatyką. Komputer i jego oprogramowanie staje się jego sprzymierzeńcem w żmudnych przygotowaniach materiałów na zajęcia z dziećmi.
Kompyuter (ing . computer - hisoblayman), EHM (Elektron Hisoblash Mashinasi) - oldindan berilgan dastur (programma) boʻyicha ishlaydigan avtomatik qurilma. Elektron hisoblash mashinasi (EHM) bilan bir xildagi atama.
Szkoła powinna zapewnić dziecku prawidłowy rozwój poprzez integrację poszczególnych dziedzin wiedzy, ukazywanie związków i zależności między nimi, a w efekcie stworzyć w świadomości dziecka scalony obraz świata. Zajęcia komputerowe na I etapie kształcenia nie powinny mieć charakteru przedmiotowego, ale ściśle skorelowane z treściami kształcenia, dlatego też zalecana jest współpraca nauczyciela informatyki z nauczycielem kl. I-III. Treści edukacji informatycznej oraz sposób ich realizacji muszą być dostosowane do możliwości percepcyjnych dzieci wieku młodszego. Służy temu dobór odpowiednich metod, który będzie uwzględniał zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, upoglądowieniu treści nauczania przy jednoczesnym ograniczeniu metod słownych, a także zastosowaniu indywidualizacji nauczania. W zajęciach należy wykorzystać ciekawość dzieci w poznawaniu komputera, gdyż jest to jeden z najatrakcyjniejszych środków dydaktycznych. Nauczyciel kształcenia zintegrowanego powinien wykorzystać komputer do wspomagania procesu nabywania wiedzy przez uczniów i rozwijania w nich umiejętności czytania, pisania (ortografia), liczenia, rysowania poprzez multimedialne programy edukacyjne, wybrane aplikacje użytkowe, a także jest narzędziem terapeutycznym dla dzieci z zaburzeniami mowy, słuchu i umiejętnościami czytania. Programom dla dzieci często nie umiejących jeszcze dobrze czytać i pisać posiadający niewielkie umiejętności w posługiwaniu się komputerem oprócz poprawności merytorycznej i dydaktycznej powinny być stawiane specjalne wymagania tj.: prostota – naturalny i przyjazny sposób komunikacji pomiędzy programem a dzieckiem, zrozumiały i natychmiastowy sposób reakcji na wszelkie działania użytkownika, preferowanie obsługi programu poprzez wskazywanie i wybierania zamiast pisania na klawiaturze, odporność na nieprawidłowy sposób podawania odpowiedzi, zawierające elementy zabawy, jako naturalna potrzeba dziecka w tym wieku, atrakcyjne graficznie i dźwiękowo, odwoływanie się podczas pracy do wyobrażeń znanych już dziecku, stopniowanie trudności zadań i ćwiczeń wraz z postępami dziecka w nauce, umożliwienie przerwania, zakończenia pracy w dowolnym momencie. Drugorzędną, ale nie mniej ważną istotną sprawą związaną ze stosowaniem Programów edukacyjnych jest nabywanie przez dzieci umiejętności w posługiwaniu się klawiaturą i myszką, odnajdywaniu na ekranie właściwych instrukcji (podpowiedź), zarządzaniu zasobami komputera (uruchamianie programów, drukowanie). Wprowadzenie elementów informatyki w nauczaniu zintegrowanym stanowi doskonałe przygotowanie do dalszego kształcenia informatycznego. [Wiesława Malinowska]
Download 8,53 Kb.




Download 8,53 Kb.

Bosh sahifa
Aloqalar

    Bosh sahifa



Komputer w nauczaniu zintegrowanym

Download 8,53 Kb.