|
Mashg’ulotning tartib raqami №10 Mаvzu: Tаbiiy rеsurslаr-ularning hillari vа ulаrdаn оqilоnа fоydаlаnish yo‘llari (2 soat). Darsning maqsadi va vazifalari
|
Sana | 14.11.2023 | Hajmi | 19.28 Kb. | | #98294 |
Bog'liq 10--amaliy Amortizatsiya fondi va undan foydalanish yullari, Raxmonqulov Ozodbek, Morfologiya test, aziza, GAIBOV ZARIFJON, Nurbek, Optika-1, Mavzu yorug\'likning qutblanish hodisasini o\'rganish, 41129393, 202-guruh talabasi Raxmatova Kumushoyning Kiber xavfsizlik fanid, J47mfdJFARCCuRvuhrK2pgYOAVuVAx-N, 4-mashinali o\'qitish, bacee217-c6f8-4ac7-8383-87630922c4e3, 4ba164f2-dc7a-4bea-a3de-367aca908016 (1), 3-Mavzu
Mashg’ulotning tartib raqami №10
Mаvzu: Tаbiiy rеsurslаr-ularning hillari vа ulаrdаn оqilоnа fоydаlаnish yo‘llari (2 soat).
Darsning maqsadi va vazifalari:
Tаbiiy rеsurslаr vа ulаrning turlаri,ulаrdаn оqilоnа fоydаlаnish, Fоydаli qаzilmа-lаrning shаrtli bеlgilаrihaqidagi chuqur bilim mаlаkа vа ko’nikmа hоsil qilish.
Darsning turi: amaliy
Dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. Dars o’tish joyi: №_____xona
Darsning jixozlanishi; ma`ruzalar matni, adabiyotlar, suratlar, rasmlar
Fanlar bilan bog’liqligi: biologiya, geografiya
Hayot bilan bog’liqligi: Har qanday fan insonning tadqiqot faoliyati bilan aloqador bo’lib, u narsa va xodisalar to’g’risida to’g’risida to’liq va Chuqur bilim olishga qaratilgan.
Darsning texnologik xaritasi.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism; salomlashuv, davomat, yangiliklar: (2 min)
II.O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash: (10 min)
III.Asosiy tayanch iboralar: (5 min.) ________________
IV. Asosiy qism. (30 min.)
Reja:
1.Tаbiiy rеsurslаr vа ulаrning turlаri.
2.Tаbiiy rеsurslаrdаn оqilоnа fоydаlаnish
3. Fоydаli qаzilmаlаrning shаrtli bеlgilаrini yozish va yozuvsiz xaritaga tushirish
Mavzuni mustahkamlash uchun savollar
1 .Tabiiy resurslar nima?
2.Tugaydigan va tugamaydigan tabiiy resurslarni tushuntirib bering?
3.Tiklanadigan va tiklanmaydigan tabiiy resurslarni farqlang?
4.Tabiatni muhofaza qilish aspektlarini tushuntiring?
5. Tabiiy resurslar va ularning turlari haqida nimalarni bilasiz ?
6. Qanday tabiiy resurslar bor ?
7. Nima uchun tabiiy resurslardan oqilona foydalanishimiz kerak?
8. Foydali qazilmalarning shartli belgilari ?
Aqliy hujum»
1-shakl. Aqliy hujum usulining qo’llanilishi: O’qituvchi guruhlarga bo’lingan talabalarga ma’lum muammoni hal qilish bo’yicha qanday fikr – mulohazalari borligini so’raydi va har qanday, kutilmagan g’oylarni bo’lsa ham ilgari surishni so’raydi. Barcha fikrlar yozib boriladi va ekranga chiqariladi, agar iloji bo’lmasa qog’ozga yozilib, doskaga yopishtirib qo’yish mumkin. Har qanday, hatto ahmoqona tuyulgan fikrlar ham tanqid yoki e’tirozsiz qabul qilinaveradi va yozib boriladi. Bu usulni alohida shaxslar yoki guruhlar bilan olib borish mumkin. G’oya va fikrlar yig’ilganidan so’ng maxsus tahlilchilar guruhi tuziladi va g’oyalar tahlili o’tkazilib fikrlarning mazmuni va ahamiyatiga ko’ra ajratishadi. Tahlichilar maxsus tayyorlangan qog’ozga tahlil natijalari bo’yicha qisqa ma’ruza qiladi. Oxirida berilgan g’oyalar bo’yicha umumiy xulosa o’qituvchi tomonidan berilib, fikrlarni taqqoslaydi va kelajagi bor g’oyalar alohida ta’kidlanadi.
|
|
Bosh sahifa
Aloqalar
Bosh sahifa
Mashg’ulotning tartib raqami №10 Mаvzu: Tаbiiy rеsurslаr-ularning hillari vа ulаrdаn оqilоnа fоydаlаnish yo‘llari (2 soat). Darsning maqsadi va vazifalari
|