• Darsning borishi: I.Tashkiliy qism
  • Dars shiori: “Har bir daqiqani besamar o`tkazma!” “Quvnoq parovoz” o`yini.
  • I guruh :”Zukkolar” II guruh:”Topqirlar” III guruh:”Bilimdonlar”
  • 184-x=125 x-184=125 x=184-125 x=125+184 x=59 x=309 184-59=125 309-184=125 125=125 125=125
  • III.Yangi mavzuning bayoni.
  • 3X4 o`yini. Bu o`yinda har bir guruhga bittadan mavzu beriladi. 1-guruhga :“Ko`pyoqlar” 2-guruhga :“Parallelepiped” 3-guruhga : “Kub”
  • Mavzu: Algebra elementlari yuzasidan konsentr bo’yicha interfaol metodlar Darsning maqsadi




    Download 2.64 Mb.
    Sana28.12.2023
    Hajmi2.64 Mb.
    #128916
    Bog'liq
    algebra
    Амалиёт шартномаси 2020, AZIZOV DOSTON, E953AovvKLyyqJDtsysNSyVSyHMXKlTLl9az4sgx, 12, 11, O\'zbekiton geo yakuniy, 10-sinf-informatika-testlar, 3 , Iroda, InshaAlloh, Tok-transformatorlarni-ishlatish, Документ Microsoft Word (2), attestatsiya papkani yuzi, Biznes jarayoni referat - Copy, Газ қудуқларида қатлам босимини

    Mavzu: Algebra elementlari yuzasidan konsentr bo’yicha interfaol metodlar
    Darsning maqsadi:
    a) talimiy: o’quvchilarga konsentrga oid masalalar yechish, yechilishini hamma amallar bilan misollar yechish, qoldiqli bolishni bajarishga orgatish. TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; TK2 o’rganilgan matematik tushunchalarni, qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish;
    b) tarbiyaviy: o’quvchilarni kichik guruhlarda o’z o’zini boshqarish hamjihatlikka o’rgatish. TK: atrofdagilar bilan o’z aro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash;
    d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil fikrlashini rivojlantirish. FK2: o’rganilga matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarida qo’llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish.
    Darsning borishi:
    I.Tashkiliy qism.



    -Bolajonlar, matematika fani nimani o’rgatadi?


    - Sanashni, hisoblashni,
    Fikrlashni, o’ylashni keyin masalalar yechishni, nomalumni topishni ,
    Og’irlik, uzunlikni,
    Vaqt, masofa, tezlikni,
    Ko’paytirish ,bo’lishni,
    Perimetr, yuzani,
    Topishni, taqqoslashni,
    Burchak, tomon, shkilni,
    O’rgatar, matematika
    Bel bog’lab doim tikkka
    Dars shiori: “Har bir daqiqani besamar o`tkazma!”
    Quvnoq parovoz” o`yini.
    Darsda quvnoq parovozni harakatga keltirib, manzilga yetkazish uchun dars davomida hamkorlikda tezkorlik bilan harakatlanish talab etiladi. Doska yoniga quvnoq parovoz rasmi ilib qo`yiladi. Uning vagonlarida dars bosqichlari yozilgan bo`ladi. Har bir bosqichda bittadan vagon ilgarilaydi.
    Sinf o`quvchilari 3 guruhga bo`linadi.
    I guruh :”Zukkolar”
    II guruh:”Topqirlar”
    III guruh:”Bilimdonlar”
    II O`tilgan mavzularni mustahkamlash.”Mohir hisobchi”o`yini orqali uy vazifasi tekshiriladi. Tenglamani birinchi bo`lib bajargan o`quvchiga mohir hisobchi deb rag`bat beriladi.
    184-x=125 x-184=125
    x=184-125 x=125+184
    x=59 x=309
    184-59=125 309-184=125
    125=125 125=125
    “Davom ettir” o`yini vositasida mavzu mustahkamlanadi. Guruhlarga 360, 180,210 sonlarini ko`rsatiladi, ular esa uning tashkil qiluvchilarini aytadi. Masalan:210 soni 3 bilan 70 ning ko`paytmasi, 10 bilan 200 ning yig`indisi va hakazo. Bu o`yin orqali o`quvchilarda sonning tarkibi va og`zaki qo`shish va ayirish mustahkamlanadi.
    III.Yangi mavzuning bayoni.
    268-masala.
    8 ta qo`g`irchoq uchun 4000 so`m to`landi. 3 ta shunday qo`g`irchoq qancha turadi?
    Yechish: 4000:8=500 500х3=1500
    Javob: 1500 so`m
    269-masala.
    1)5 ta palto va 4 ta plashga baravardan 54 ta tugma qadaldi. Har bir kiyimga nechtadan tugma qadaldi?
    Yechish: 5+4=9 54:9=6
    Javob: 6 tadan
    2) 5 ta palto va 4 ta plashga baravardan 54 ta tugma qadaldi. Hamma palto va plashlarga nechtadan tugma qadaldi?
    Yechish:
    270. Xatolikni toping va to`g`ri yechimni yozing.
    Quvnoq daqiqa. Guruhlarga mantiqiy topishmoq, masalalar aytiladi.
    1.Bir daraxtda o`n ikkitata butoq,
    Uch yuz oltmish besh yaproq,
    Yaproqlarning bir yog`I qora, bir yog`I oq.
    (Yil, oy,kun, kecha va kunduz)
    2.Suv ichida qorasi,
    Oppoq tovuq don cho`qir,
    Nechta tovuq bo`ladi
    Qo`shilganda olasi?
    (Uchta)
    3.Izlab borar edi buloq,
    Ikki echki hamda uloq.
    Ularda bor qancha quloq?
    Qancha tuyoq hamda oyoq?
    (6 ta quloq,12 ta oyoq, 24 ta tuyoq)
    271-misol
    Boshqotirma.
    Nargizaning 64 ta olmasi bor edi. Ukasi undan olmalarning to`rtdan birining to`rtdan bir qismini berishini so`radi. Nargiza esa ukasiga olmalar yarmining yarmisini berishiga ko`ndi . Ukasi nechta olma so`radi-yu, Nargiza unga nechta olma bermoqchi boldi ?

    IV.O`tilgan mavzularni mustahkamlash.
    Test savollari.






    3X4 o`yini. Bu o`yinda har bir guruhga bittadan mavzu beriladi.
    1-guruhga :“Ko`pyoqlar”
    2-guruhga :“Parallelepiped”

    3-guruhga : “Kub”
    O`quvchilar yuqoridagi mavzular bo`ycha bir-birlarini fikrlarini davom ettirgan holda mavzuni ochib beradilar.
    V.O`quvchilarni baholash va darsga yakun yasash. O`quvchilar darsdagi ishtirokiga ko`ra baholanadi va rag`batlantiriladi.
    VI.Uyga vazifa berish. Uyga 272 -topshiriq va 273 -misol beriladi, topshiriq sharti tushintiriladi.
    Download 2.64 Mb.




    Download 2.64 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: Algebra elementlari yuzasidan konsentr bo’yicha interfaol metodlar Darsning maqsadi

    Download 2.64 Mb.