Sana ….. ………. 201… yil sinf 5 Fan. Texnologiya №
Mavzu:
Buyumlаr yuzаsigа qоplаmаlаr yopishtirish.
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
Bosqich
Mazmuni
Metodi
Vaqti
1.
Tashkiliy qism
Salomlashish ,davomatni aniqlash ,
diqqatni jalb etish.
Eng yaxshi
o`quvch
5
2.O`tilgan
mavzuni
takrorlash.
Savol-javob qilish.
Texnologik xaritani
loyihalash
10
3.Yangi mavzuni
bayoni.
Yangi mavzuni o`quv tushunchasi
Tushuntirish
va
namoyish etish
10
4.Mustaxkamlash,
mustaqil
ish
uchun muamoni
toppish.
Yangi
mavzu metodlar yordamida
mustaxkamlanadi , yuzaga kelgan
muammolar bartaraf etiladi.
Tasavur qiling kim
chaqqon,
kim pop
eslab qoladi.
45
5.O`quvchilarni
baholash.
O`quvchi?
Bugunni
ishini
ertaga qo`yma,
10
6.Uyga vazifa
Yangi mavzuni o`qib o`rganish ,
krassvord tayyorlash , ish joyni
tartibga keltirish.
Kim ko`p ma`lumot
to`playdi
10
Darsning
borishi
Darsning maqsadi:
Ta‘limiy maqsad
: Buyumlаr yuzаsigа qоplаmаlаr yopishtirish haqida ma’lumotlar berish.
Tarbiyaviy maqsad:
O‘quvchilarni tozalikka, mehnatsevarlikka, tejamkorlikka o‘rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
Buyumlаr yuzаsigа qоplаmаlаr yopishtirishbo‘yicha bilim, ko‘nikma va
malakalarni hosil qilish.
Tayanch kompetensiyalar elementlari:
Kommunikativ kompetensiya: texnologiyaga oid atamalarni xorijiy tillarda o‘rganish, so‘z boyligini
oshirib borish; jamoa bilan ishlashda jamoa fikrini qo‘llab-quvvatlash, o‘z hissasini qo‘sha olish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘qib-o‘rganish uchun fan to‘garaklariga qatnashish,
kutubxonada mutolaa qilish orqali bilimini mustaqil ravishda oshirib borish; o‘z sog‘ligini asrash.
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: o‘z oilasi,
mahallasi, yurti oldidagi burchini bilish;
mahallada tashkil etilgan hasharlarda, shanbaliklarda faol ishtirok etish.
Matematik
savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish
kompetensiyasi: shaxsiy, iqtisodiy munosabatlarda xisob-kitob bilan ish yuritishni bilish;
hisob-
kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarini tuza olish.
Dars turi: Bilimlarni mustahkamlovchi. Yangi bilim beruvchi.
Dars uslubi: Tushuntirish, suxbat, tezkor savol – javob, amaliy mustaqil ishlar bajarish
Dars metodi: Guruhlarda ishlash, “Aqliy hujum”, “Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Klaster”
Darsda
jihozi: Yog‘оchgа ishlоv bеrish stаnоklаri, mavzuga oid rasm va tarqatma materiallar, o‘quv
qurollari, mehnat qurollari.
Darsning borishi: