• Dars usuli
  • Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism: a)salomlashish b)davomatni aniqlash 2. Uy vazifasini so’rash va baholash. 3.Mustahkamlash.
  • -u (-yu), -da
  • Mavzu: Sof va vazifadosh yuklamalar




    Download 440.31 Kb.
    bet1/39
    Sana10.04.2023
    Hajmi440.31 Kb.
    #49923
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39
    Bog'liq
    7-sinf-ona-tili
    jurnal davomat, 1-mavzu; ms-excelda-matematik-funksiyalar, MS Access ma’lumotlar bazasi, 3-dars. Murojaatdan foydalanib amal bajarishda nusxalashning afzalligi, 20-dars. Delphi dasturlash tili muhuti, 6 мактаб одоб ахлок ишлаб чиқиш 246, `tig\'ta, j G (7), 1-mustaqil ish Mavzu Kompyuterli loyihalashning rivojlanish tar, Suvli issiqlik tarmoqlarida suv sarfini aniqlash, ANTONOMASIA EUPHEMISM AND HYPERBOLE GLOBAL PROBLEMS, EKOLOGIYA FANINING ASOSLARI VA VAZIFALARI, Ekologiyaning qisqacha tarixi, Shamol parraklarini loyihalash. Shamol generatorlari va uning tuzulishini õrganish


    VII “A” “B” sinf Ona tili № 04. 03.2015
    Mavzu: Sof va vazifadosh yuklamalar


    DARSNING MAQSADI:
    Ta'limiy maqsad - Sof va vazifadosh yuklamalar haqida ma'lumot berish;
    Tarbiyaviy maqsad - oilaga sadoqat ruhida tarbiyalash;
    Rivojlantiruvchi maqsad - mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
    Dars turi: yangi bilim beruvchi
    Dars usuli: savol - javob
    Darsning jihozi: Darslik, ona tilidan ko’rgazmalar to’plami, kompyuter, fano
    Darsning rejasi:

    1. Savollarga javob berish orqali takrorlash.

    2. Topshiriqlar bajarish orqali mustahkamlash.

    3. Gap qoliplari ustida ishlash.

    Darsning borishi:
    1.Tashkiliy qism:
    a)salomlashish
    b)davomatni aniqlash
    2. Uy vazifasini so’rash va baholash.
    3.Mustahkamlash.
    4.Yangi mavzu:

    1. Dars mustahkamlash uchun berilgan savolga javob berish bilan boshlanadi. O'quvchilardan javoblarini albatta misollar bi­lan asoslashlari talab qilinadi. Oldingi darsda uyga topshiriq qilib berilgan 231-mashq talabi bo'yicha yozilgan gaplarni so'rash maqsadga muvofiq. Bunda bir yo'la uy vazifasi ham nazoratga olingan bo'ladi. Agar uy topshirig'ida savollarning javobiga mos keladigan gaplar tuzilmagan bo'lsa, shu joyning o'zida og'zaki misol keltirishlari so'raladi.

    1-topshiriq.Berilgan gaplarda -u (-yu), -da yordamchilarining qaysi o‘rinda bog‘lovchi, qaysi o‘rinda yuklama vazifasida kelayot- ganini aniqlang.
    1. Qiz erta-yu keeh soatga qaraydi, daqiqalar sanaydi. (Hamid G‘ulom). 2. Majlis ertaga qoldirilmaydi-yu. 3. Nosir oxun eski bo‘lsa- da, ozoda libosda edi. (S. Abdullo). 4. Choy qaynatib iehishni-da unutdi. (Oybek) 5. Birrov kirdi-da, chiqib ketdi.
    -u (-yu), -da yordamchOari o‘rniga va bog‘lovchisini

    • qo‘yish mumkin bo‘lsa, bog6lovchi vazifasida, boshqa holatlarda yuklama vazifasida keladi.


    Download 440.31 Kb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39




    Download 440.31 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: Sof va vazifadosh yuklamalar

    Download 440.31 Kb.