• Sana:____________ sinf:6-A
  • Nukus shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli




    Download 1.73 Mb.
    Sana15.03.2024
    Hajmi1.73 Mb.
    #172908
    Bog'liq
    DARS ISHLANMA Zuxra
    Yer va uning shakli.Globus, tabiatshunoslik 4 sinf, globus, dastur adabiyot metodika, @math kitoblar uchun maxsus, 5-лекция, Tema Sawat ash wda analitikal q sintetikal q seslik metod Jobas, Boshlang\'ich ta\'limda yaratilgan barcha alifbeni qiyosiy tanqidi-fayllar.org (2), курсовая Катя, Федорков Е.Д., Кольцов А.С. Геометрическое моделирование (2), 1-Mavzu Pedagoglik kasbining umumiy tavsifi, Linux - Vikipediya, 5-laboratoriya ishi, 1278628.pptx, 2. Laboratoriya mashg’uloti Mavzu Kruskal algoritmi. Prima algo-hozir.org (1), 7 – ma’ruza O‘zgarmas kuchlanish sathini siljitish qurilmasi-fayllar.org



    Nukus shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli
    44- sonli umumiy oʻrta taʼlim maktabining
    6-A sinfi uchun Tabiiy fan darsidan Amaliyotchi Qo’chqarova Zuhraning
    “BIOSFERA”mavzusida tayorlagan bir soatlik
    DARS ISHLANMASI.

    O’IBDO’: Kabulova .M


    Metod birlashma raisi: Qoriyeva.M
    O’qituvchi: Atajanova .M

    Sana:____________ sinf:6-A
    Darsning texnologik xaritasi

    Darsning maqsadi va
    vazifalari

    Biosfera mavzusida xaqida toʻliq maʼlumot va bilimlar berish.




    Oʻquvchilarga mavzu asosida biosferaning tuzilishiga doir bilimlarni berish bilan birga qiziquvchanlik, topqirlik, hozirjavoblik, ijodiy qobiliyatini shakillantirish.

    Oʻquv jarayonining
    mazmuni.

    Oʻquvchilar mavzuning mazmun mohiyatini tushunib, mavzuga doir masalalar ishlashda bilim, koʻnikma va malakaga ega boʻlish.

    Oʻquv jarayonini amalga oshirish
    texnologiyasi.

    Metod: "Aqliy hujum", savol-javob, jamoa va yakka tartibda ishlash.
    Vosita: Biologiya darslik va multimedia darslik. Kompyuter. Mavzuga oid rasm va plakatlar, tarqatma materiallar.
    Nazorat: yozma va ogʻzaki.
    Baxolash: Ragʻbatlantirish va 5 ball tizim asosida baxolash.

    Kutilayotgan natijalar



    Oʻqituvchi:
    Oʻquvchilarni fanga bilan qiziqishlari ortadi. Ular oʻrtasidagi oʻzaro hurmat va ahillik kuchayadi. Oʻqituvchi oʻz oldiga qoʻygan maqsadiga erishadi. Oʻquvchilarni mustaqillikka va ijodkorlikka oʻrgatadi. Past oʻzlashtiruvchi oʻquvchilarning fikrlar qobiliyatini oʻstiradi.

    Kelgusi rejalar
    ( Tahlil, oʻzgarishlar)

    Oʻqituvchi:
    Yangi pedogogik texnologiyalarni darsda qoʻllashni, ularni takomillashtirishga erishadi. Darsni tashkil qilishda axborot texnologiyalaridan foydalanadi.

    1.Darsning maqsadi:


    Taʼlimiy: Oʻquvchilarga Biosfera haqida umumiy maʼlumot va bilimlar berish.
    Tarbiyaviy: Oʻquvchilari hayot havfsizligi bilan bogʻliq boʻlgan bilim va koʻnikma va malakalarini shakllantirish.
    Rivojlantiruvchi:Oʻquvchilarga yangi mavzuni tushuntirish orqali oʻquvchilardagi hayotiy koʻnikmalar asosida bilimlarini toʻldirish va rivojlantirish.
    Shakinlantirilayotgan kompetensiyalar: Biologik bilimlar va asboblardan foydalana olish kompetensiyasi va fan va texnika yangiliklaridan xabardor boʻlish kompetensiyalarini shakillantirish.
    Dars uslubi: koʻrgazmali amaliy
    Dars usuli: Noanʼanaviy (" dibat", aqliy hujum, tezkor savol-javoblar,qiziqarli pisa savollari va test tahlili)
    Dars tipi: Yangi bilimlar beruvchi
    Dars shakli: individual va kichik guruhlarda ishlash.
    Dars didaktikasi:
    a) jihozi: darslik, yozuv taxtasi, tarqatma materiallar, tezkor savollar yozilgan kartochkalar, oʻquv qurollari.
    b) texnik vositalari: kompyuter va video prorektor, ekran.
    Darsning blok-sxemasi

    T/r

    Darsning bosqichlari

    Vaqt

    1

    Tashkiliy qisim

    2 daqiqa

    2

    Oʻquvchilarga tarqatma materiallar orqali oʻtilgan mavzuni soʻrash

    8 daqiqa

    3

    Yangi mavzu bayoni

    20 daqiqa

    4

    Amaliy mashiqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash

    11 daqiqa

    5

    Dars yakuni. Oʻquvchilarni baxolash. Uyga vazifa berish

    4 daqiqa

    Darsning borishi:


    1. Tashkiliy qism.
    a ) psixologik iqlim yaratish ( salomlashish sinfni va oʻquvchilari darsda tayyorgarligini baxolash, davomat, ob- havo, sanani aniqlash)
    b) Darsning mavzusini va maqsadini eʼlon qilish
    d) Darsning rejasini maʼlum qilish.
    2. Oʻtilgan mavzular boʻyicha oʻquvchilarni baxolash.
    Oʻtilgan mavzulardan savollar yozilgan tarqatma kartochkalar oʻquvchilarga tarqatiladi.
    Yangi mavzu bayoni oʻquvchilarga tushuntirish jarayonida kompyuter, video prorektor va ekrandan bevosita foydalangan holda ekranda mavzuga tegishli rasmlardan lavhalarni taqdimot namoyish etib turiladi.
    3. Yangi mavzu bayoni: Biosfera.

    Mustahkamlash.


    Uyga vazifa:


    Biosfera mavzusini oʻqib kelish va mavzuga doir 10 donadan qiziqarli testlar tuzib kelish.


    Download 1.73 Mb.




    Download 1.73 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Nukus shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli

    Download 1.73 Mb.