• Muhammad Yusufning "Yurtim, ado bolmas armonlaring bor"... sheri Darsning maqsadi: Ta’limiy
  • Tarbiyaviy
  • Darsning borishi: Tashkiliy qism
  • O`tilgan mavzuni takrorlash.
  • Ohangaron tumani




    Download 4.57 Mb.
    bet1/4
    Sana24.05.2023
    Hajmi4.57 Mb.
    #64226
      1   2   3   4
    Bog'liq
    8-sinf adabiyot IV chorak muhammd yusuf
    bulling natijalari, navoiy, Abbosjon mustaqil ish, Abdullayev Azizbek, Destination B2 - o\'zbekcha (@new vocabulary), 1 mavzu Kirish Matnshunoslik fanining predmeti va vazifalari R fayllar, “Ilk qadam” davlat o‘quv dasturi-fayllar.org

    Ohangaron tumani
    XTMFMT va TEBga qarashli
    44-umumiy o`rta ta`lim maktabi
    ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi
    Mambetova Dilbarning
    8-sinf uchun adabiyot fanidan


    Mavzu: Muhammad Yusufning hayoti va ijodi "Yurtim, ado bo'lmas armonlaring bor... she`rini o`rganish


    Muhammad Yusufning "Yurtim, ado bo'lmas armonlaring bor"...
    she'ri
    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy: She’rning umuiy mazmuni yuzasidan malaka hosil qilish, o’quvchilarda ifodali o’qish va munosabat bildirish ko’nikmasini tarkib toptirish.
    Tarbiyaviy: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat va insonparvarlik ruhida tarbiyalash.
    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni hamkorlikda ishlash malaksi rivojlantirish , og’zaki va yuzma nutqni shakllantirish.
    Darsning jihozi: adabiyot darsligi, shoir rasmi, tarqatma materiallar, test doskasi, kompyuter
    Dars uslubi: klaster, “Aql charxi”, suhbat .
    Dars turi: noananaviy .
    Darsning borishi:

    1. Tashkiliy qism

    1. salomlashish

    2. davomatni aniqlash

    3. o`quvchilarni guruhlarga bo`lish

    Darsning rejasi haqida o’quvchilarga tushuncha beriladi.
    O’qituvchi:
    Nechun qulluq qilmay Andijonga men
    Shu yurtda tug’ildim, shu yurtda o’sdim.
    Agar do’stim bo’lsa, bitta u do’stim-
    Nechun qulluq qilmay Andijonga men!
    O’quvchilar o’z guruhlari nomini shoirning she’rlari asosida nomlaganlarini aytib, “Vatan”, “Qizg’aldoq”, “Jayron”, “Baxt” she’rlaridan parcha aytadilar.

    1. O`tilgan mavzuni takrorlash.

    O’tilgan mavzu “Klaster” metodi asosida so’raladi.
    1. Shoirning she’riy to’plamlari.
    2. M. Yusufning dostonlari
    3. Ishlagan nashriyotlari
    4. Istiqlol sharafida bitilgan she’rlari

    Har bir guruh magnit doskasidan testlar yechadilar.

    Download 4.57 Mb.
      1   2   3   4




    Download 4.57 Mb.