|
Sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi O`zbek tili (Davlat tili) fani o`qituvchisi ning
|
bet | 1/4 | Sana | 16.02.2024 | Hajmi | 2,28 Mb. | | #157804 |
Bog'liq 7-sinf O`zbek tili Hayvonot olami
____________ viloyati maktabgacha
va maktab ta’limi boshqarmasi
__-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi
O`zbek tili (Davlat tili) fani o`qituvchisi __________________________ning
7-sinf uchun “Hayvonot olami.” mavzusida tayyorlagan ochiq
Dars ishlanmasi
Fan: O`zbek tili Sinf: 7
Dars mavzusi: “Hayvonot olami”.
a) Ta’limiy maqsad :
- O‘tgan zamon fe’llari (yaqin o‘tgan zamon, uzoq o‘tgan zamon, o‘tgan zamon davom fe’li)ni ishlata oladi. Kasallik nomlari, o‘simliklar nomlari, hayvonlarning nomlari bilan bog‘liq otlar va fe’llarni ishlata oladi.
b) Tarbiyaviy maqsad:
- O`quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash.
c) Rivojlantiruvchi maqsad:
- O’quvchilarning fikrlash doirasini kengaytirish. Mustaqqil amaliy ishlarni bajara olishini rivojlantirish.
Mavzuni o‘rganish jarayonida o‘quvchilar quyidagi bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlari kerak.
Bilimlar: Mavzuni o’quvchilar tomonidan qisqa vaqt ichida o’zlashtirishga erishish, o’quvchilarga fanga qiziqish uyg’otish, o’quvchilar faolligini oshirish,yakka tartibda mustaqi lishlashga o’rgatish.
Ko‘nikmalar: Yangi bilimlarni egallaydilar, mustaqil ishlashni, o’z-o’zini nazorat qilishni o’rganadi, mavzugai oid yangiliklardan xabardor bo’ladi. Aniq va erkin fikr bildirishga intiladi.
Malakalar: Qo’yilgan muammolar bilan mustaqil ishlashni o’rganadi. Shu mavzu asosida qo’shimcha materiallar to’playdi, ularni o’rganadi. Mavzu yuzasidan mustaqil ish bajaradi.
Shakllantirilayotgan kompetensiyalar:
– kommunikativ, axborot bilan ishlash, umummadaniy.
Amalga oshirish usuli:
– guruhlarda va juftliklarda ishlash
III.Darsning uslubi: Noan’anaviy, “Birgalikda” metodi, “Kim chaqqon?” metodi, “Qiziqarliu savol”, “Ta’rif” metodi.
IV.Darsning jihozi: 7-sinf darsligi, dars ishlanmasi, tarqatma materiallar, rag’bat kartochkalari. Kompyuter, videoproyektor, rangli rasmlar, slaydlar, fotoalbomlar,
1. Dars rejasi:
1) Tashkiliy qism
a) salomlashish, davomatni aniqlash va sinf xonasi tozaligini nazorat qilish;
2) Asosiy qism
a) o‘tilgan mavzuni so‘rash;
b) guruhlarga bo`lish:
v) yangi darsning bayoni;
g) amaliy ish;
3) Xulosa
a) faol ishtirok etgan o‘quvchilarni baholash; b) uyga vazifa
|
| |