Fan nomi: Matematika Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash




Download 25.81 Kb.
Sana10.04.2017
Hajmi25.81 Kb.
#4323

Fan nomi: Matematika

Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash

Dars maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga ekologik tarbiya berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.

d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish

Dars turi: mustahkamlash

Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol

Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar

Matematika – fanlar ichra shoh, Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Ibn Sino

Dars jarayoni va texnologiyasi



Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

Tashkiliy qism



Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.

O’tilganlarni takrorlash va misollar yechish





Tushuntirish, izlanish

musobaqa


26 minut

4-bosqich Mustahkamlash

O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Dam olish daqiqasi

Muammoli izlanish

11 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

Uyga vazifa

17- misol

izlanish

1 minut

Darsning borishi:

1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi

O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.

- 50 soniga 16 ni qo’shsak necha soni hosil bo’ladi?

- 90 sonidan 46 ni ayirsak, necha hosil bo’ladi?

O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.

III. Yangi mavzuni tushuntirish

12-masala. Avtosaroyda 49 ta yuk avtomobil, undan 9 ta kam yengil mashina turibdi. Hammasi nechta?

Yechish 1) 49 – 9 = 40 ta yengil mashina

2) 49 + 40 = 89 ta Javob: 89 ta mashina

13-misol. Hisoblang:

34 + 20 = 54 50 – 20 = 30 54 + 20 = 74

48 + 32 = 80 70 – 30 = 40 78 + 10 = 88

14-masala. Rasm asosida masala tuzing va yeching:

20 kg + 20 kg bodring sotib olindi.

Tuzlandi – 10 kg

Qoldi?

Yechish.



  1. 20 + 20 = 40 kg 2) 40 – 10 = 30 kg

  2. 30 kg bodring qoldi

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

15-misol.

46 + 30 – 36 = 40

56 + 20 – 26 = 50

16-misol. “O’ylab top” o’yini

V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.

VI. Uyga vazifa. 17-misol.
Fan nomi: Matematika

Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash

Dars maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga ekologik tarbiya berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.

d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish

Dars turi: mustahkamlash

Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol

Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar

Matematika – fanlar ichra shoh, Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Ibn Sino

Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

Tashkiliy qism



Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.

O’tilganlarni takrorlash va misollar yechish





Tushuntirish, izlanish

musobaqa


26 minut

4-bosqich Mustahkamlash

O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Dam olish daqiqasi

Muammoli izlanish

11 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

Uyga vazifa

17- misol

izlanish

1 minut

Darsning borishi:

1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi

O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.

- 80 soniga 16 ni qo’shsak necha soni hosil bo’ladi?

- 100 sonidan 46 ni ayirsak, necha hosil bo’ladi?

O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.

III. Yangi mavzuni tushuntirish

18-misol. Hisoblang:

50 - ( 55 – 5 )= 0 50+ (20+20) = 90

85 – (75 – 70 ) = 80 70 +(20+10) = 100

19-masala. Keltirildi 87 ta koptok

Qizil koptok - 37 ta

Sariq koptok - ? ta

Yechish. 87 – 37 = 50

J: 50 ta sariq koptok

20 – misol

69 – 18 = 51 60+ 28 = 88 76 - 63 = 13

46+ 22 = 68 57 – 32 = 25 58 + 22 = 80

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

21 –masala

1 qopda – 46 kg

2-qopda – 34 kg

3-qopda -? kg

Hammasi- 100 kg

Y: 100 – (46+34) = 20 J: 20 kg sabzi

22 - misol.

90 > 80 60 < 70 76 > 67 22 = 22

V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.



VI. Uyga vazifa. 17-misol.

Download 25.81 Kb.




Download 25.81 Kb.

Bosh sahifa
Aloqalar

    Bosh sahifa



Fan nomi: Matematika Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash

Download 25.81 Kb.