• Keltrilgan kvadrat tenglama. Viyet teoremasi.
  • Mamajonova hayotxonning




    Download 18,95 Kb.
    Sana21.12.2023
    Hajmi18,95 Kb.
    #126156
    Bog'liq
    Документ

    Andijon davlat pedagogika instituti Aniq va tabiiy fanlar kafedrasi Matematika va informatika yunalishi 203 guruh talabasi Mamajonova hayotxonning malakaviy amalyot(4+2) fanidan tayyorlagan ochiq dars ishlanmasi


    Sana: «___» _____________ 202y.


    Fan: «Algebra»
    Darsning mavzusi: Keltrilgan kvadrat tenglama. Viyet teoremasi.
    Dars soati: 45 minut
    Darsning maqsadi:
    ta’limiy (bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirib borish) – dastlabki ma’lumotlarni va mavzu materiallarini qabul qilish, ular haqida fikr yuritish;
    a) ta’limiy maqsad:
    O`quvchilarda kvadrat funksiya haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga kvadrat funksiya ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
    b) tarbiyaviy maqsad:
    o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma’suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
    c) rivojlantiruvchi maqsad:
    o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
    Darsning turi: so’rash; tushuntirish; shakllantirish; mustahkamlash; rivojlantirish; umumlashtirish; tahlil; nazorat; uyga vazifa.
    Darsda foydalaniladigan metodlar: noan’anaviy, zamonaviy, interfaol, ana’naviy.
    Darsda foydalaniladigan jihozlar:
    didaktik materiallar: amaliy mashqlar; variantlari; tarqatma materiallar.
    ko’rgazmali vositalar: plakatlar; yasama shakllar; jadvallar; prezentatsiyalar.
    Darsning o‘quv vositalari: o’quv dasturi; taqvim-mavzu reja; darslik; uslubiy qo‘llanma; dars ishlanmasi (konspekt).
    Darsning rejasi:
    1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
    2. O`tilgan mavzuni takrorlash.(12 daqiqa)
    3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
    4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
    5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
    6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
    Darsning borishi:
    1. Tashkiliy qism: Salomlashish davomatni aniqlash darsning mavzusi va maqsadi e’lon qilinadi. Daftarga sana va mavzu yoziladi.
    2. Uy vazifalarini tekshirish: Agar uy vazifasibi bajarishda muammolar paydo bo’lgan bo’lsa, u holda o’quvchilar bilan birgalikda muhokama etiladi.
    3.Rag’bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi: Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball. To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball. Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
    4. Yangi mavzuni bayon qilish.
    Aziz o`quvchilar sizga ma’lumki, o’tkan darslarda qushish formulalarini o’tdik.Qo’shish formulalaridan foydalanib ikkilangan burchakning sinusi va kosinusi formulalarini keltrib chiqaramiz.
    sin2a=sin(a+a)=sina*cosa+cosa*sina=2sina*cosa;
    cos2a=cos(a+a)=cosa*cosa-sina*sina=cos²a-sin²a;
    Endi shu formulalarga ko’ra misollarni ishlaymiz
    Hisoblang:
    1)2sin15°cos15°=sin(2*15°)=sin30°=
    2)cos²15°-sin²15°=cos30°=
    3)(cos75°-sin75°)²=cos²75°-2sin75°cos75°+sin²75° = sin²75°+cos²75°-sin150°=1-
    4)(sin15°+cos15°)² = sin²15°+2sin15°cos15°+cos²15°=1+
    5)2
    6)cos² – sin² = cos =
    7)
    8)
    Ifodani soddalashtring :
    1)
    2)
    3)
    4)sin2a + (sina-cosa)²= 2sinacosa+sin²a-2sinacosa+cos²a= 1;
    5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
    O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
    6. Uyga vazifa
    Ifodani soddalashtring:

    1. 2cos²15° - 1 =2cos²15° - sin²15° - cos²15° = -sin²15°+cos²15° = cos30° =

    2. 1-2sin²22,5° = sin²22,5°+cos²22,5° - 2sin²22,5° = cos²22,5° - sin²22,5°= cos45° =





    Ayniyatni isbotlang :

    1. 1 + cos2a = 2cos²a;

    sin²a+cos²a+cos²a-sin²a=cos²a+cos²a=2cos²a;

    1. 1-cos2a=2sin²a;

    sin²a+cos²a-cos²a+sin²a= sin²a+sin²a=2sin²a;
    Download 18,95 Kb.




    Download 18,95 Kb.