• DARS ISHLANMASI
  • Rivojlantiruvchi
  • Namangan viloyati Pop tumani Xalq ta’limiga qarashli 16-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining Boshlang’ich sinf o’qituvchisi




    Download 128.43 Kb.
    Sana10.05.2023
    Hajmi128.43 Kb.
    #58034
    Bog'liq
    2 sinf ona tili fanidan dars ishlanm
    \'Маъруза матни, nbxFYklx98dpttTmE5tcj9mFmOcOOutbc8yhYioy, Ekologiya 11. Rom уоrм ато. Л tos II кenт z 1 L-fayllar.org, 1711358951


    Namangan viloyati Pop tumani
    Xalq ta’limiga qarashli
    16-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
    Najmiddinova Muyassarning
    2- sinf uchun ona tili va o’qish savodxonligi fanidanShaxs va narsa nomini bildiradigan so’zlar deb nomlangan
    bir soatlik
    DARS ISHLANMASI

    Darsning mavzusi:
    Shaxs va narsa nomini bildiradigan so’zlar.
    Darsning maqsadi:
    Talimiy : Shaxsa va narsa nomini bildirgan so’zlar, ularga so’roq berish, berilgan gapdan saxs va narsa nomini bildiruvchi so’zlarni aniqlash , DTS talablari asosida bilim berish , og’zak va yozma nutqini o’stirish.
    Tarbiyaviy: O’quvchilarni mehnatsevarlikka o’rgatish , sinf jihozlari va maktab jihozlarini asrashga o’rgatish , berilgan imkoniyatlardan unumli foydalanishga o’rgatish .
    Rivojlantiruvchi: Yangi pedagogik texnologiyalar orqali o’quvchilarning bilim salohiyatini shakllantirish.
    Uslub: Suhbat, savol-javob, tushuntirish , ko’rsatmalilik, Interfaol usullardan foydalanish , “Zanjir”, “Tez javob” o’yini

    Jihoz: dars ishlanma , ko’rgazmalar , kitob , rag’batlantiruvchi qurollar,multimediya ilovalar.

    Darsning borishi.


    I.Tashkiliy qism :
    a) salomlashish
    b) davomatni aniqlash
    d) ma’naviy daqiqa

    Ma’naviy daqiqada she’riyat mulkini sultoni A.Navoiy hikmatli so’zlaridan oq’uvchilar bayon qildilar.


    Bizning shior: Bo’sh vaqting zinhor o’tmasin bekor.
    O’qituvch: Darsimiz ona tili darsi
    O’quvchilar: Ona tili, tillar ichida
    Eng go’zali boyi o’zingsan
    Maqtamayman tilim uchida
    Eng g’ozali boyi o’zigsan
    Sen borsan men buyukman
    Men se bilan tirikman
    II. O’tgan mavzuni so’rash
    O’quvchilarni o’tgan mavzu bo’yicha bilimlarini tekshirish uchun 3 guruhga ajratamiz.
    Darsda har bir o’quvchi ishtirok etish uchun aytilshi va yozishida farq qiladigan undoshlar bo’yicha so’zlarni bajaradilar.
    1-guruh 2-guruh 3-guruh
    Xursan… oma… ziyo….
    Balan… savo… maqsa…
    Toshken… savo… rubo….
    Poytax…. Ozo… makta…
    Ros…. Hiso…. Ah…
    Farza…. Daroma… Umi….
    Har bir guruh vazifani bajaradilar va eng tog’ri bajargan guruh aniqlanadi.
    Hato va kamchiliklar aniqlanadi.
    II. O’tgan mavzuni baholash va mustahkamlash.
    Guruhlarni bajargan ishlari ko’rib baholanadi . Har bir to’gri javob uchun rag’bat kartochkalari beriladi .
    Yo’l qo’yilgan kamchiliklar o’quvchlar bilan birgalikda bo’shliqni to’ldirib , yangi mavzuga bog’lanadi.
    IV.Yangi mavzu bayoni.
    159-mashq
    O’quvchiarga tayyorlangan rasmlarni ko’rsatiladi . O’quvchilar savolga javob beradilar . Magnit doskaga rasmlarni savollar asosida joylaydiladilar.
    Kim? Nima?
    Ota qor qush
    Ona mashina uy
    Bolalar daraxt
    Chana
    Kuchuk

    Chelak

    O’quvchilar bahor fasli asosida gaplar tuzadilar Tuzgan gaplararini ketma-ketligini jamlab matn yaratadilar.


    160-mashq.
    Bog’ yashnaydi Uy yashnaydi
    Bog’bon bilan Bola bilan
    Dala yashnar Tog’ yashnar
    Dehqon bilan Lola bilan
    Matnni husnihat asosida daftarga yozadilar
    Kim?bog’bon Dehqon , bola,
    Nima? Bog’, dala, lola, tog’
    161-mashq.
    Bu mashqni bajarishda “Zanjir” o’yinidan fo’ydalanib og’zaki nutqni shakllantiriladi.
    Ikki o’quvchi ishtirok etadi.
    Sinf jihozlari: (nima?) parta ,stol , stul , doska , , shkaf, bo’q , doska artgich.
    Navbatma-navbat o’quvchilar so’zlarni aytib xonadagi sinchkovlik sifatini oshiradilar.
    O’quv qurollari:(nima?)kitob, daftar, qalam, ruchka , panel , o’chirg’ich,
    chizg’ich.
    Go’lib o’quvchi aniqlanadi rag’bat kartochkasi beriladi.
    Bu payt doskaga ikki o’quvchi klaster to’ldiradi.
    d
    Sinf jihozi

    O’quv qurollari
    oska stol Sumka qalam


    parta panel kitob
    shkaf bo’r
    O’quvchilar bajargan ishlari baholanadi .Husnixat asosida yozgan o’quvchi aniqlanadi. O’quvgilar daftarga bajaradilar.
    162-mashq.
    Bu mashqni bajarish jarayonida slaydlardan foydalaniladi “Afrosiyob tez yurar poyezdi” haqidagi ko’rsatuv qisqacha namoish etiladi .
    Afrosiyob – nima?
    Poyezd – nima?
    Yo’lovchi – kimlar?
    Qulayliklar – nima?
    Sayohat – nima?
    Televior – nima?
    V. Yangi mavzuni mastahkamlash .
    “Kim tez javob beradi?” o’yini .
    Gul – nima? , daftar – nima? O’quvchi – kim? Oqituvchi – kim?
    Quruvchi – kim? Bola – kim?
    So’zlar aytib , o’quvchilar savol beradi va uning aksini bajarib yangi mavzu mustahkamlanadi yangi mavzu bo’yicha eng faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantirilib uyga vazifa beriladi.
    VI. Uyga vaziga
    163-mashq.
    Download 128.43 Kb.




    Download 128.43 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Namangan viloyati Pop tumani Xalq ta’limiga qarashli 16-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining Boshlang’ich sinf o’qituvchisi

    Download 128.43 Kb.