|
Operační systémy firmy Microsoft
|
bet | 1/40 | Sana | 25.03.2020 | Hajmi | 5,29 Mb. | | #8784 |
Operační systémy firmy Microsoft (aktualizováno 5. 4. 2019)
- OS – pojem, jednotlivé části OS, funkce
- MS-DOS (pojem, výhody, nevýhody, emulátor DOSBox, klony MS-DOSu, základní části systému (systémové soubory), rozhraní systému (příkazový řádek a jeho spuštění, souborové manažery), verze MS-DOSu, základní pojmy (disková jednotka, soubor (typy a přípony), označování souborů, adresář, hlavní adresář, stromová struktura adresářů, úplná specifikace souboru, spouštění programů, přerušení činnosti programu), interní a externí příkazy)
- MS Windows (pojem, multitasking, GUI, popis jednotlivých verzí MS Windows, BSOD, výhody, nevýhody, webové prohlížeče, podíl na trhu)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem. Ze začátku však počítače vůbec operační systém neměly a programátor musel se strojem rozmlouvat v jeho řeči, tedy zadávat přesně jedničky a nuly, a přitom vědět, kde se v počítači co nachází, kde je jaké zařízení. S rozvojem výpočetní techniky se ale tato metoda stávala pomalu neúnosná, a tak si programátoři pro svou potřebu vytvořili několik tzv. programovacích jazyků.
Jednotlivé části OS
Osobní počítače mají operační systém rozdělen do dvou částí:
BIOS (Basic Input Output System) je naprogramován v paměti ROM nebo nahrán v paměti (E)EPROM (tzv. FlashBIOS) jako firmware a slouží k tomu, aby počítač po zapnutí provedl inicializaci periférií a zavedl operační systém.
Vlastní operační systém, který je BIOSem nahrán z diskety, pevného disku, flash disku, externího disku nebo jiného média. U některých menších počítačů býval i tento systém zabudován jako firmware (např. KickROM u Amigy).
Funkce OS
organizuje přístup a využívání zdrojů PC (čas procesoru, přístup k datům na discích, přístup do paměti).
fyzicky zajišťuje vstup a výstup dat podle požadavků ostatních programů.
komunikuje s uživatelem a na základě jeho pokynů vykonává požadované akce.
reaguje na chybové stavy programů a mylné požadavky uživatelů tak, aby tyto chyby nezpůsobily zásadní destrukci systému nebo poškození dat.
eviduje využívání systémových zdrojů.
MS-DOS
V roce 1981 firma IBM uvedla na trh první PC spolu se 16bitovým operačním systémem MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). Pro další vývoj počítačového průmyslu a šíření OS od Microsoftu se ukázalo jako rozhodující, že firma IBM umožnila výrobu klonů svých počítačů - velmi rychle se pak rozšířily do celého světa (do té doby to nebylo zvykem - firmy jako Atari, Commodore a Apple licencování svých počítačů neumožňovaly).
Ačkoliv MS-DOS v podstatě umožnil masivní rozvoj mikropočítačů, byl již v době svého vzniku nepohodlný a z hlediska návrhu nedostatečný a v podstatě zastaralý. MS-DOS podporoval pouze jednoho připojeného uživatele, který mohl v čase pracovat s pouze jedním programem (chybějící podpora multitaskingu). MS-DOS měl hardwarová omezení, např. nedokázal pracovat s pamětí větší než 640 kB nebo s disky většími než 30 MB. Většina nedostatků MS-DOSu, především uživatelská nepřívětivost a absence multitaskingu, byla postupně překonána pozdějšími verzemi systému Windows.
Výhody a nevýhody
Mezi výhody MS-DOSu patřila jeho rozšířenost a stabilita, dále pak velké množství aplikačních programů běžících právě pod MS-DOSem (obrovská urživatelská základna).
Naopak mezi nevýhody patřilo nepřívětivé uživatelské rozhraní (technicky zaostalé a textově orientované), uživatel musel znát velké množství příkazů, jejich syntaxi a správnou volbu parametrů a samozřejmě postrádal i multitasking.
Emulátor DOSBox
Při spouštění DOSových programů ve Windows 95 / ME běžel DOS v přímém nechráněném módu, což umožňovalo velkou rychlost a dobrou kompatibilitu těchto programů, ale celkově tato vlastnost snižovala stabilitu. Ve Windows NT (2000) běžely DOSové aplikace v jakési emulaci, díky níž nemohou způsobit pád systému, ale některé z programů zhavarují, nebo běží pomalu.
Kvalitnějším programem pro jeho emulaci na novějších počítačích s nejrůznějšími systémy je DOSBox. V něm lze zprovoznit jak staré programy, tak i většinu her.
http://www.dosbox.com/
|
| |