• Darsning blok sxemasi
  • TASHKILIY QISM
  • O’TILGAN MAVZUNI TAKRORLASH
  • 5-sinf. Kompyuterning qurilmalari va uning vazifalari“ mavzusida 1- soatlik dars ishlanmasi




    Download 128,94 Kb.
    bet1/3
    Sana06.06.2024
    Hajmi128,94 Kb.
    #261041
      1   2   3

    5-SINF. Kompyuterning qurilmalari va uning vazifalari“ mavzusida

    1- SOATLIK DARS ISHLANMASI


    Sinf: 5
    Fan nomi: Informatika
    Darsning mavzusi: Kompyuter. Kompyuter qurilmalari va vazifalari.

    Darsning maqsadi:


    Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga axborot texnologiyalari haqidagi tushunchalarni singdirish, texnik vositalar haqida, kompyuter tarmoqlari (lokal, mintaqaviy, global) tarmoq haqida tushuncha berish hamda ko’nikma va malakalarni hosil qilish;
    Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va axborot texnologiyalari va internetdan foydalanishga oid madaniyatlarini singdirish;
    Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish;
    Dars turi: Yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.
    Darsning metodi: Interfaol (“Aqliy hujum”, “ajratish usuli”, “T” usuli)
    Darsning jihozi: Didaktik materiallar, kompyuter, ko’rgazma, videoproektor.

    Darsning blok sxemasi







    Darsning bosqichlari

    Vaqti

    1

    Tashkiliy qism

    5 daqiqa

    2

    O’tilgan mavzuni takrorlash

    7 daqiqa

    3

    Yangi mavzuni tushuntirish

    15 daqiqa

    4

    Yangi mavzuni mustahkamlash

    8 daqiqa

    5

    O’quvchilarni baholash va xulosalash

    7 daqiqa

    6

    Uyga vazifa berish

    3 daqiqa



    Darsning borishi
    1. TASHKILIY QISM


    Dars salomlashishdan boshlandi.
    O’qituvchi: Assalomu aleykum o’quvchilar.
    O’quvchilar: Assalomu aleykum ustoz.
    O’qituvchi: Bugungi “Kompyuter. Kompyuterning qurilmalari va uning vazifalari” mavzusiga bag‘ishlangan darsga xush kelibsiz!
    Navbatchi axborotini tinglaymiz (navbatchi o’quvchi axboroti tinglanadi)
    1. O’TILGAN MAVZUNI TAKRORLASH


    O’qituvchi: Endi sizlar bilan o’tilgan mavzuni takrorlab olsak. Biz o’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik.
    O’quvchi: Xavfsizlik texnikasi qoidalari va gigiyena talablari.
    O’qituvchi: Kelinglar, o’quvchilar Xavfsizlik texnikasi qoidalari va gigiyena talablari mavzusi yuzasidan ko’nikma va malakalaringizni “Aqliy hujum” usuli orqali yana bir marta xulosalab olamiz.(o’quvchilar o’tilgan bobga oid tayanch tushunchalarni yig‘adi)

    Monitorga qo’l tekkizish




    Kompyuter xonasida nimalar mumkin emas?







    Qurilmalardan foydalanishda kuch ishlatishishlatish



    Qurilmalarning ulanish joylariga tegish

    O’qituvchi yangi dars mavzusini va maqsadini tushuntiradi (dars mavzusi va maqsadi, asosiy tushuncha va atamalar kompyuterda videoproektor yordamida ko’rsatiladi.)


    1-bosqich. III. YANGI MAVZUNI YORITISH
    O’qituvchi: Kompyutening asosiy qurilmalari:
    Monitor-ma’lumotlarni aks ettirish qurilmasi. Klaviatura-Ma’lumotlarni kiritish qurilmasi.
    Sistema bloki- himoya g‘ilofiga o‘ralgan elektron sxemalar va qurilmalardan iborat.
    Sichqoncha-klaviaturaga yordamchi kompyuterni boshqaruvchi qurilma. 2-bosqich.
    O’qituvchi: Aziz o’quvchilar, sizlar kompyuterning qurilmalari bilan tanishib chiqdik. Endi kompyuter qurilmalari haqida avtopley dasturi yordamida yaratilgan
    elektron o’quv qo’llanmani ko’rib chiqdik. (namoyish etish jarayonida o’qituvchi proektor yordamida qo’llanmani namoyish etadi)

    1. bosqich.

    O’qituvchi: Kompyuterning qo’shimcha qurilmalari haqida gapirib o’tamiz. Kompyuterga qo’shimcha ulashimiz mumkin bo’lgan barcha qurilmalar kompyuterning qo’shimcha qurilmalari deyiladi. Misol uchun:
    Printer-kompyuterdagi ma’lumotlarni qog’ozga chiqarish qurilmasi. Plotter-katta hajmdagi ma’lumotlarni chop etish qurilmasi.
    Skaner-qog’ozdagi ma’lumotlarni kompyuter hotirasiga kiritish qurilmasi. O’qituvchi: Siz kompyuterning asosiy hamda qo’shimcha qurilmalari bilan tanishib chiqdingiz. Tushunchalarga ega bo’ldingiz. Endi tushunganlariz haqida fikrlaringizni tinglaymiz. (o’quvchilar “Nuqtai nazar” usuli asosida fikrlarini bayon etishadi) ushbu “Nuqtai nazar” usuli o’quvchilarni erkin fikrlashga, dunyoqarashini kengaytirishga, amaliy bilimlarini nazariyada ham qo’llay olish ko’nikmasini hosil qiladi.

    Download 128,94 Kb.
      1   2   3




    Download 128,94 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    5-sinf. Kompyuterning qurilmalari va uning vazifalari“ mavzusida 1- soatlik dars ishlanmasi

    Download 128,94 Kb.