Samarqand viloyat
URGUT TUMAN
13-UMUMTA’LIM MAKTAB
MEHNAT fani O‘QITUVCHISI
BORATUV HABIBNING
MEHNAT FANIDAN
tayyorlagan bir soatlik
Ochiq
Duradgorlik dastgohi, qo‘l asboblarining tuzilishi va turlari, ulardan foydalanish qoidalari.
Sana: Sinf: Fan: Texnologiya
T/r
|
Mashg‘ulotning borishi
|
Vaqti
|
Darsning borishi
|
Kerakli jihozlar
|
Fanga oid kompetensiya
|
1
|
Kirish: tashkiliy qism
|
5 daqiqa
|
Salomlashish
Davomatni aniqlash
O‘quvchilarni guruhlarga ajratish
Tozalikka rioya qilish
O‘quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish
|
Me’yoriy hujjatlar
|
|
2
|
O‘tilgan mavzuni so‘rash
|
10 daqiqa
|
O‘quvchilarning o‘tilgan mavzuni qanday o‘zlashtirganini testlar, savollar har xil o‘yinlar yordamida aniqlash
|
Videoproyektor, notebook, testlar, savollar, tarqatma materiallar, rasmlar, jadvallar, plakatlar, marker, doska, chizg‘ich, “Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Ko‘rsam tezroq o‘rganaman”, texnologiyalari
|
Axborot bilan ishlash kompetensiyasi
Kommunikativ kompetensiya
|
3
|
Asosiy qism:
Yangi mavzu bayoni
|
50 daqiqa
|
Yangi mavzu bo‘yicha to‘liq ma’lumotlar berish
|
Videoproyektor, notebook, rasmlar, slayd va videorolik namoyishi
|
Kommunikativ kompetensiya
Axborot bilan ishlash kompetensiyasi
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
Yangi mavzuni turli xil savollar, topshiriqlar va mashqlar orqali mustahkamlash
|
“Jumlani davom ettir”
“Charxpalak” “Tushunchalar tahlili” texnologiyalari
|
Shaxs sifatida o‘z-o‘zini rivojlantirish kompetensiyasi
Umummadaniy kompetensiya
|
5
|
Darsni yakunlash
|
3 daqiqa
|
Baholarni e’lon qilish
Faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish
|
“Baholar diagrammasi”
|
To‘g‘ri va ongli kasb tanlay olish kompentensiyasi
O‘z-o‘zini baholay olish kompetensiyasi
|
6
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Uyga beriladigan topshiriq yuzasidan ma’lumotlarni tushuntirish
|
FSMU texnologiyasi
|
Fan texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalana olish kompetensiyasi
|
Dars maqsadi:
Ta’limiy: o‘quvchilarga yog‘ochga ishlov beradigan dastgohlar haqida ma’lumotlar berish, qo‘l asboblarining tuzilishi va turlari, ulardan foydalanish qoidalari haqida umumiy ma’lumotlar berish.
Tarbiyaviy: texnika xavfsizligi qoidalari, yog‘och turlarining turmushda va xalq xo‘jaligidagi ahamiyatini, sanitariya gigiena talablariga rioya etishga o‘rgatish, yog‘och materiallarini tejamkorlik bilan ishlatishni o‘rgatish.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda yog‘ochga ishlov beradigan dastgohlarlar haqida ma’lumotlar berish, qo‘l asboblarining tuzilishi va turlari xaqidagi ko‘nikma va malakalarini shakllantirish, ilmiy izlanishga, ijodkorlikka yo‘naltirish.
Foydalaniladigan metodlar: og‘zaki, ko‘rgazmali, amaliy, “B/B/B” metodi, “Toifalash” jadvali kabi interaktiv metodlar.
Moddiy texnik jihatdan jihozlash va ko‘rgazmali qurollar: “Maktab ustaxonalarida yog‘ochga ishlov berishda xavfsiz mehnat qilish” o‘quv filmi, tayyor buyumlarning namunalari, 5-7 sinflar uchun mehnat talimi jadvallari, maktab ustaxonalarida ishlashdagi xavfsizlik texnikasiga oid jadvallar, namuna materiallar, proektsion materiallar, televideomateriallar, elektron materiallar, kompyuter, plakatlar, diapozitivlar, rasmlar, chizmalar, jadvallar, diagrammalar, darsliklar, metodik qo‘llanma, ma’ruza matni, lug‘atlar, ma’lumotnomalar, test materiallari, topshiriq kartochkalari, anketalar, tabiiy namunalar, xom-ashyo namunalari, test dasturlari, kodoskop, mustaqil bajarish topshiriqlari.
Mashg‘ulotning borishi
1. Tashkiliy qism. O‘qituvchi o‘quvchilarning yog‘ochga ishlov berish texnologiyasi bo‘limi umumiy tushunchalar qismida olingan bilimlarini “Erkin yozish” metodi orqali aniqlaydi. O‘quvchilarning mashg‘ulotga tayyorgarlik darajasini nazorat qiladi.
2. Uyga berilgan vazifalarni tekshirish.
3. O‘tilgan mavzuni takrorlash. Mahalliy hududda o‘sadigan daraxtlar va ulardan olinadigan yog‘och turlari, teksturasi va undan foydalanish, uog‘ochlarning sifatini va ularning nuqsonlarini aniqlashga doir savol javob tarzda takrorlanadi.
4. Yangi mavzuning bayoni.
Kirish yo‘riqnomasi:. Darsni duradgorlik o‘quv ustaxonasida tashkil qilish maqsadga muvofi q. Darsni boshlashdan oldin yog‘ochga ishlov beradigan stanoklar va ular haqida tushunchalarni, ishlatilishi to‘g‘risida ma’lumotlar berish lozim. O‘quvchilarga o‘quv ustaxonalarida ishlatiladigan qo‘l asboblarning turlari, tuzilishi, vazifasi, ularni ishga sozlash va rejalash va arralash vaqtida rioya qilinadigan xavfsizlik texnikasi va shaxsiy gigiena qoidalari haqida qisqacha tushuncha berib, so‘ngra rejalashni va arralashni mashq qildirish haqida ma’lumotlarni berish lozim.
Joriy yo‘riqnomasi: O‘quvchilarga mavzu yuzasidan quyidagi ma’lumotlar beriladi: Duradgorlik ishlarini bajarishda foydalaniladigan maxsus dastgoxlar har turli bo‘lib, ular ishlov berilayotgan yog‘och materiallarini kerakli xolatda mahkam tutib turish uchun xizmat qiladi.
Maktab ustaxonasidagi duradgorlik dastgohining asosiy qismi uning oyoqlariga o‘rnatilgan va kerakli balandlikda mahkamlanadigan ish stolidan iborat bo‘lib, u stolda tegishli kattalikdagi yog‘och materiallarini ishlov berish uchun kerakli holatda mahkam o‘rnatish uchun teshiklar ochiladi.
Qo‘l asboblarining tuzilishi va turlari, ulardan foydalanish qoidalari xaqida ma’lumot berish kerak. Duradgorlik dastgohlarining tuzilishi va ishlash qonun qoidalari xaqida tushunchalar berish asosida duradgorlik dastgohidan to‘g‘ri foydalanish usullarini mashq qilish bo‘yicha amaliy ishlar bajariladi. Bunda o‘qituvchi tomonidan mashqlar o‘quvchilarga ko‘rsati beriladi.
|