Dars mavzu: Termodinamikaning birinchi qonuni. Darsning texnologik xaritasi




Download 466.63 Kb.
bet1/3
Sana29.03.2024
Hajmi466.63 Kb.
#181607
  1   2   3
Bog'liq
termodinamika
Ishlab chiqarish texnologiyalari Raimboyev Alpomish, AQSG bahti, Elektrotexnika va elektronika TEST yangi, 4-20, YO’L HARAKATI QOIDALARI VA HARAKAT XAVFSIZLIGI ASOSLARI, KURS ISHI SRS-523 gr , 5-KURS-Mavzu, 1-amaliyot.kvadrat va kubik tenglamalar, 749, ozbek tilida publitsistik uslub, Lekciya 14 , l55444, 888855, у55555, 7788778

Dars mavzu: Termodinamikaning birinchi qonuni.
Darsning texnologik xaritasi

Darsning maqsadi:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga termodinamikaning birinchi qonuni va uni izojarayonlarga tatbiq qilish hamda ichki energiyaning o’zgarishi haqida ma’lumotlar berish hamda o’quvchilarda fangaoid kompetentsiya elementlarini shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad: olimlar va kashfiyotchilarning ibratomuz hayotlarini o’rganish orqali o’quvchilarda mehnatsevarlik, ijodkorlik, o’ziga ishonch, jamoaga hurmat, o’zaro yordam hissiyotlarini tarbiyalash. Ona tabiatni sevishni o’rganish.
Rivojlantiruvchi maqsad: Mantiqiy va tanqidiy tafakkurni rivojlantirish,umumlashtirish va xulosalar chiqara olish, hodisaning mohiyatini anglab yetish, kuzatuvchanlik, diqqatni to’plash, solishtira olish kabi xislatlarini rivojlantirish.

Vazifalari

Barcha o’quvchilarni dars jarayonida faol ishtirokini tahminlash, maqsadga erishishning samarali metod va usullaridan foydalanish hamda kasbga yo’naltirish, tabiatda energiyadan foydalanish ko’nikmasini shakllantirish.

O’quv jarayonining mazmuni;

O’quvchilar mavzuning mazmun-mohiyatini tushunib yetishlari amaliy ishlashlari, Termodinamikaning birinchi qonuni haqida (analitik, grafik ko’rinishda) bo’yicha bilim, ko’nikma , malaka va kompetentsiyalarga ega bo’lish.

O’quv jarayonning amalga oshirish texnologiyasi

Dars texnologiyasi: Rivojlantiruvchi texnologiya.
Darsning turi:Yangi bilim berish. Amaliy mashg’ulot.
Dars metodi: “Klaster” interfaol metodi.
Dars materiallari va jihozlari: 9-sinf fizika darsligi. Fizik olimlarning portretlari. Tarqatma materiallar. .
O’tkaziladigan tajribalar: termodinamikaning birinchi qonunini ifodalaydigan tajriba o’tkazish.
Asosiy atamalar va tushunchalar:.Izotermik jarayon,.Izobarik jarayon,.Izoxorik jarayon, .Adiabatik jarayon.
Baholash: Rag’batlantirish.

Kutilayotgan natijalar:

O’qituvchi:
O’quvchilarda tayanch va fanga oid umumiy kompetentsiya elementlarini shakllantiradi va fanga bo’lgan qiziqishlarini orttiradi. O’quvchilar o’rtasida do’stona muhitni yaratadi. O’z oldiga qo’ygan maqsadlariga erishadi. O’quvchilarni mustaqillikka va ijodkorlikka o’rgatadi.

O’quvchi:
O’quvchilar erkin va mustaqil fikrlaydilar. Mavzu yuzasidan tajribalar o’tkazish orqali fanga oid umumiy kompetentsiya elementlari shakllanadi. Kommunikativ, axborot bilan ishlash, umummadaniy, matematik savodxonlik kabi tayanch kompetentsiyalari rivojlanadi.

I.Tashkiliy qism.


1. Salomlashish.
2. Davomotni aniqlash va kun yangiliklari bilan tanishtirish (Siyosiy va ma`naviy daqiqani o’tkazish).
Dars shiori aytiladi, bu o`quvchilar diqqatini jamlashga yordam beradi
3. O’tilgan mavzuni takrorlash.
4. O’quvchilarni darsga tayyorgarliklarini va uy vazifalarini tekshirib olish.
1.Ideal gaz holat tenglamasini keltirib chiqaring.
2.Izojarayonlarga ta’rif bering.
3.p, V, T diagrammalarni chizing.


Yangi mavzuning bayoni:
Asosiy savollar:

Download 466.63 Kb.
  1   2   3




Download 466.63 Kb.

Bosh sahifa
Aloqalar

    Bosh sahifa



Dars mavzu: Termodinamikaning birinchi qonuni. Darsning texnologik xaritasi

Download 466.63 Kb.