Fan nomi: Matematika
Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga ekologik tarbiya berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: mustahkamlash
Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Matematika – fanlar ichra shoh, Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Uslub - tilning inson faoliyatining muayyan sohasi bilan bogʻliq vazifalariga koʻra ajratilishi. Kishilar faoliyatning barcha sohalarida aloqa qilish jarayonida tildagi leksik, frazeologik, grammatik va fonetik vositalarni tanlash va ishlatishda birbirlaridan maʼlum darajada farq qiladilar. Ibn Sino
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.
O’tilganlarni takrorlash va misollar yechish
|
Tushuntirish, izlanish
musobaqa
|
26 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Dam olish daqiqasi
|
Muammoli izlanish
|
11 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
Uyga vazifa
|
17- misol
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.
| Xarita (yun. chartes - varaq yoki xat yoziladigan papirus), karta - Yer yuzasi, boshqa osmon jismlari yoki kosmik fazoning matematik aniq belgilangan, kichraytirilgan, umumlashtirilgan tasviri. Qabul qilingan shartli belgilar sistemasida ularda joylashgan obʼyektlar koʻrsatiladi (q. Geografik xaritalar, Xaritagrafiya) |
- 50 soniga 16 ni qo’shsak necha soni hosil bo’ladi?
- 90 sonidan 46 ni ayirsak, necha hosil bo’ladi?
O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish
12-masala. Avtosaroyda 49 ta yuk avtomobil, undan 9 ta kam yengil mashina turibdi. Hammasi nechta?
Yechish 1) 49 – 9 = 40 ta yengil mashina
2) 49 40 = 89 ta Javob: 89 ta mashina
13-misol. Hisoblang:
34 20 = 54 50 – 20 = 30 54 20 = 74
48 32 = 80 70 – 30 = 40 78 10 = 88
14-masala. Rasm asosida masala tuzing va yeching:
20 kg 20 kg bodring sotib olindi.
Tuzlandi – 10 kg
Qoldi?
Yechish.
-
20 20 = 40 kg 2) 40 – 10 = 30 kg
-
30 kg bodring qoldi
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
15-misol.
46 30 – 36 = 40
56 20 – 26 = 50
16-misol. “O’ylab top” o’yini
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa. 17-misol.
Fan nomi: Matematika
Dars mavzusi: O’tilganlarni takrorlash
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga ekologik tarbiya berish va matematik o`yinlar orqali milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning matematikani o’rganishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: mustahkamlash
Dars uslubi: aqliy hujum, interfaol
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Matematika – fanlar ichra shoh, Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh! Ibn Sino
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi. Mavzuga oid misol va masalalar tushuntiriladi
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Matematikaga oid savol-javob o’tkazish.
O’tilganlarni takrorlash va misollar yechish
|
Tushuntirish, izlanish
musobaqa
|
26 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
O’quvchilarning matematikaga bo’lgan qiziqishlarini aniqlash. Dam olish daqiqasi
|
Muammoli izlanish
|
11 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
Uyga vazifa
|
17- misol
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzular yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi.
- 80 soniga 16 ni qo’shsak necha soni hosil bo’ladi?
- 100 sonidan 46 ni ayirsak, necha hosil bo’ladi?
O’quvchilarning bergan javoblariga qarab rag’batlantiriladi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish
18-misol. Hisoblang:
50 - ( 55 – 5 )= 0 50 (20 20) = 90
85 – (75 – 70 ) = 80 70 (20 10) = 100
19-masala. Keltirildi 87 ta koptok
Qizil koptok - 37 ta
Sariq koptok - ? ta
Yechish. 87 – 37 = 50
J: 50 ta sariq koptok
20 – misol
69 – 18 = 51 60 28 = 88 76 - 63 = 13
46 22 = 68 57 – 32 = 25 58 22 = 80
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
21 –masala
1 qopda – 46 kg
2-qopda – 34 kg
3-qopda -? kg
Hammasi- 100 kg
Y: 100 – (46 34) = 20 J: 20 kg sabzi
22 - misol.
90 > 80 60 < 70 76 > 67 22 = 22
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa. 17-misol.
|