• Fan: Ona tili Sinf: 5-sinf
  • Fan: Ona tili




    Download 41.5 Kb.
    Sana23.05.2022
    Hajmi41.5 Kb.
    #21693
    Bog'liq
    Rajapbayeva Aygul
    Олшем бирликлер, иш тугрисида справка, basketbolning-paydo-bo-lishi-va-rivojlanish-tarixi, Mavzu №1 Gimnastikaning rivojlanish tarixi va jismoniy tarbiya (1), 175, c2cd6025c00ac082f3681c05a05fd0b0 Kiberxavfsizlik asoslari, 11, ko-rsatkichli-funksiya, I. Kirish. II. Asosiy qsim. Tarmoq klient qismini tashkil etilis-hozir.org, Jumamuratov J perevod, 4, 木の上に, Аудит, гыштшы2023

    Beruniy tumani XTMFMT va TeB ga
    qarashli 16 –umumta’lim maktabi onatili
    fani o’qituvchisi
    Rajapbayeva Oygulning
    V-sinf uchun (25 o'quvchi)ga
    moljallangan bir soatlik
    dars ishlanmasi

    Annotatsiya: Ushbu dars ishlanmada"Ayrim undoshlar talaffuzi va imlosi" haqida so'z yuritiladi va o'qituvchi yangi ped texnologiyalardan maqsadli foydalanganligi ko'rsatilgan.


    Fan: Ona tili


    Sinf: 5-sinf
    Mavzu: Ayrim undoshlar talaffuzi va imlosi
    Darsning maqsadi.
    1 Ta’limiy maqsad: ayrim undoshlar talaffuzi va imlosini puxta o’zlashtirishga oid bilimlarini kengaytirish:
    2 Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda xushmuomalalik, axloqiy fazilatlarni tarkib toptirish:
    3 Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mustaqil va erkin fikrlash malakasini rivojlantirish.
    Dars turi: yangi bilim beruvchi
    Dars jihozi: darslik, tarqatma materiallar, rag’bat kartochkalari.
    Darsning uslubi: ,,Aqliy hujum", ,,Mosini top", ,,Kim chaqqon-u, kim epchil" o'yini.
    Darsning borishi: Dars o’tgan mashg’ulotda o’rganilgan mavzuni takrorlash va uyga berilgan vazifani so’rash bilan boshlanadi. Bunda ,, Aqliy hujm” usulidan foydalanib, quyidagi savollar o’rtaga tashlanadi:
    1 E unlisi qanday so’zlarda i ga yaqin eshitiladi?
    2 E tovushiga moyil talaffuz qilinadigan so’zlarga
    misollar keltiring.
    3 Imlo me’yorlari nima?
    4 Talaffuz me’yorlari deganda nimani tushunasiz?
    5 O’ tovushi qanday hollarda torroq talaffuz qilinadi?
    Savol-javobdan so’ng 399-mashq sharti asosida uyda bajarib kelingan topshiriq tahlili o’tkaziladi.
    Tahlil va yuqoridagi savol-javob natijasiga ko’ra o’quvchilarning unlilarning talaffuzi imlosi yuzasidan o’zlashtirilgan bilimi –ko’nikmalari aniqlanadi.
    Yangi mavzu bayoni: O’qituvchi yangi mavzu bayoni bilan qisqacha tanishtiradi. So'z oxirida b-p, d-t, z-s singari jarangli va jarangsiz undoshlar o’rtasidagi farq yo’qolib, bir xil-jarangsiz undosh tovush holida talaffuz etiladi, lekin b, d , z yoziladi.

    Darslik bilan ishlash.
    Bunda 400-mashq shartiga muvofiq bajariladi.
    ,, Mosini top “ o’yini 401-mashq.
    Berilgan so’zlarga qavs ichidagi tovushlar juftligidan mosini qo’yishadi.
    I ( z-s ) siz yo’qoldi, tu ( z-s )ini o’zgartirmoq,ko’( z-s )ini davolamoq, tu( z-s) iz ovqat, Mati(z-s) ” avtomobili, afsu( z-s ) qilmoq.
    Mashq bajarib bo’lingach, guruhlar ishlarini o’zaro almashadilar va o’zga guruh bajargan mashg’ulotning to’g’ri yoki noto’g’riligini
    tekshirib chiqadilar.
    Har bir so’zga mos qo’yilgan tovushlar uchun 1 ball, jami 5 ball berilishi lozim.
    Har bir noto’g’ri javob uchun 1 ball olib tashlanadi.
    Taqtimot. Javoblar izohlanadi..


    ,, Kim chaqqon-u , kim epchil ” o’yini.
    Guruhlarga tarqatma materiallar tarqatiladi.

    Jarangli undoshlarga qaysi undoshlar kiradi?


    Jarangsiz undoshlarga misol ayting.

    Qanday undoshlar jarangli undoshlar deyiladi?


    B-P, D-T undoshlari qanday talaffuz qilinadi?

    Vatan, urf so'zlaridagi undoshlarni aniqlang?


    Tilimizda nechta undosh tovush bor?
    Orfografiya bo'limi nimani o'rganadi?
    Bo'g'iz tovushiga qaysi undosh kiradi?

    Taqdimot: Javoblar izohlab beriladi.


    Muhokama:


    1 Bugungi darsimizda nimalarni o’rgandingiz?
    2 Guruhlarda ishlash yoqdimi?
    3 Mashq jarayonida qanday bilimlarga ega bo’ldingiz?
    4 Mashg’ulot davomida o’zingizni qanday his qildingiz?
    Baholash:
    Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarga dars davomida berib borilgan rag’bat kartochkalari Jamlanadi va o’quvchilar baholanadi.
    Uyga vazifa: bajarilishi tushuntiriladi.
    402-mashq.

    Foydalanilgan adabiyotlar:


    1 Ona tili 5-sinf N. Mahmudov, A. Nurmonov,
    A. Sobirov, V. Qodirov, Z. Joraboyeva.
    Toshkent ,, Manaviyat “ 2015-yil
    2 Til va adabiyot ta’limi 2016-yil
    Download 41.5 Kb.




    Download 41.5 Kb.