• Darsning texnologik xaritasi
  • MAVZU: Mening sevimli ertak qahramonim Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad
  • O’qituvchi
  • O’qituvchi: 1-guruh – Bilimdonlar: O’qituvchi: 2 -guruh - Donolar: O’qituvchi: 3 -guruh - Topqirlar
  • O’tilganlarni mustahkamlash
  • YANGI MAVZU BAYONI : Mavzu
  • Dam olishdaqiqasi qo’shig’ini birgalikd akuylaydilar. Yangi mavzuni mustahkamlash
  • Darsga yakun yasash va o’quvchilarni baholash Rebus yechish
  • Naimova Feruzaning " Mening sevimli ertak qahramonlarim"




    Download 192,55 Kb.
    Sana27.11.2023
    Hajmi192,55 Kb.
    #106640
    Bog'liq
    1-sinf O\'qish fanidan Mening sevimli ertak qahramonlarim dars ishlanmasi (1)


    Samarqand tuman Xalq ta’limi
    bo’limiga qarashli

    41-umumta’lim maktabi


    Boshlang’ich sinf o’qituvchisi




    Naimova Feruzaning
    Mening sevimli ertak qahramonlarim”mavzusida
    1-soatlik

    DARS ISHLANMASI


    Samarqand – 2021




    Darsning texnologik xaritasi






    Dars bosqichlari

    Bajariladigan ish mazmuni

    Bajariladigan ish shakli

    Ajratilgan vaqt

    1

    Tashkiliy qism

    O’quvchilarni darsga tayyorlash. Navbatchi axboroti.
    Siyosiy daqiqa

    “Tez javob” didaktik o’yini

    4 minut

    2

    O’tilgan mavzuni so’rash

    Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilinishi lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.

    Suhbat

    5 minut

    3

    O’tilganlarni mustahkamlash

    “Kim topqir” to’g’ri noto’g’ri ta’limiy o’yini

    Guruhlarda ishlash

    4 minut

    4

    Yangi mavzuni tushuntirish

    Sinf taxtasidagi suratlar bilan tanishish, “uch bosqichli intervyu” metodi . .

    Ko’rgazmalilik

    16 minut

    5

    Yangi mavzuni mustahkamlash

    Ruchka “ metodi.
    Dam olish daqiqasi

    Guruhlarda ishlash

    10 minut

    6

    Darsni yakunlash

    Mojizalar maydonchasi

    Rag’batlan-tirish

    4 minut

    7

    Uyga vazifa berish

    Aqlni charxlash uchun savol va topshiriqlar

    Tushuntirish

    2 minut



    MAVZU: Mening sevimli ertak qahramonim

    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy maqsad:
    o’quvchilarni ertak qahramonlari haqida malumot berish, tassavur hosil qilish to’g’ri fikrlashga undash ko’nikmasini shakllantirsh, o’quvchilarni ahloqiy bilim darajasini kengaytirish, mavzu haqida ma’lumot berish
    FK1: o’rganilgan mavzu mazmunini tushuna olish va o’z munosabatini bildira olish.
    TK2: mavjud axborot ma’lumotlariga ongli munosabat bildira olishi
    Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar qalbida ertak qahramonlariga va ularga bo’lgan muhabbat tuyg’usini tarbiyalash;
    TK4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish
    Rivojlantiruvchi maqsad:
    o'quvchilarni mustaqil fikrlashga o’rgatish, milliy an’analarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, milliy o’zlikni anglatish.
    FK2: mavzu mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob ber aolish
    Dars uslubi: noan’anaviy dars
    Darsning turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.
    Darsning jihozi: AKT, darslik, turli rasmlar, tarqatma materiallar, slaydlar
    Dars metodi: “To’g’ri-noto’g’ri”, “Uch bosqichli intervyu”, “Ruchka”,”Mo’jizalar maydonchasi” metodi


    Darsning borishi:

    1. Tashkiliy qism

    Salomlashish
    Davomatni aniqlash
    Darsga tayyorlash
    O’qituvchi: O’quvchilar omonmisiz,
    Bugun darsga tayyormisiz?


    O’quvchilar: Biz hammamiz omonmiz,
    Bugun darsga tayyormiz?


    O’qituvchi: Maqsadimiz:
    O’quvchilar: Ota-onamga, elimga sodiq farzand bo’lish


    O’qituvchi: Shiorimiz:
    O’quvchilar: Biz barkamol avlodmiz,
    Kelajagi porloq farzandmiz.


    O’qituvchi: Bugun oddiy dars emas,
    Balki sinov darsidir.
    O’tib olsak sinovdan,
    Bu hammadan yaxshidir.
    Qani, ayting bolalar,
    Kim navbatchi bo’ladi?
    Ushbu kunnig hisobin,
    Menga aytib beradi?


    O’quvchi: Bizlar yaxshi bolamiz,
    Ochilgan gul-lolamiz.
    Ota-ona izmidan,
    Ustozlarning so’zidan
    Bizlar aslo chiqmaymiz.
    Sinfdagi barchamiz,
    Darsga shay-gulg’unchamiz.
    O ’qituvchi tomonidan sinf 3 guruhga bo’linadi:
    O’qituvchi: 1-guruh – Bilimdonlar:




    O’qituvchi: 2-guruh - Donolar:


    O’qituvchi: 3-guruh - Topqirlar:



    1. O’tilgan mavzuni so’rash

    O’qituvchi: O’quvchilar o’tgan darsimizda maktabim gulshanim mavzusida maktabimiz bilan tanishib maktabdagi tartib qoidalarga amal qilish bilim olish uchun yaratilgan sharoitlar buyumlarni qanday saqlash haqida suhbat o’tkazdik. Siz o’tilgan mavzudan nimalarni o’zingiz uchun bilib oldingiz? O’tilganlarni mustahkamlash
    O’quvchilarning guruhdan vakillari chiqadilar va har bir guruhga o’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun (to’gri noto’g’ri metodidan foydalanib savollar beriladi.

    1-Maktabingizda bilim olish uchun barcha sharoitlar yaratilgan.


    2-Maktabimiz ozoda.
    3-Sinfimizda o’zaro hurmat bor
    4-Maktabimizni mulkini asraymiz
    5-Farroshlar mehnatini qadrlaymiz
    6-O’n tomon qoidasiga amal qilamiz
    7-Maktabda darsga tayyor holatda kelamiz
    8-xush muomilamiz
    9-

    qo’limizni sovunlab yuvamiz


    10-kattalarni hurmat qilamiz

    • O’qituvchi guruh vakillarini javoblariga ko’ra rag’batlantiradi.

    1. YANGI MAVZU BAYONI :

    Mavzu: Mening sevimli ertak qahramonlarim
    Demak, o’quvchilar bugun siz bilan mening sevimi ertak qahramonlarim haqida suhbatlashamiz. Diqqatingizni ekranga gaqarating.Unda siz hayotingiz davomida eshitgan sevimli ertak qahramonlarini ko’rasiz.
    Hozir siz bilan ertak olamiga sayohat qilamiz
    ***
    Bor ekan-da, yo’q ekan
    Och ekan-da, to’q ekan
    Bori bakovul ekan
    Tulki yasovul ekan
    Qarg’a qaqimchi ekan
    Chumchuq chaqimchi ekan
    G’oz karnaychi ekan
    O’rdak surnaychi ekan
    Toshbaqa tarozibon ekan
    Qurbaqa undan qarzdor ekan
    Qirg’ovul qizil ekan
    Dumlari uzun ekan
    Tog’dan tog’ga qo’nar ekan
    Oyoqlari singan ekan
    Ertak o’qituvchi tomonidan aytib beriladi
    Qadim zamonda bir chol bo’lgan ekan…

    ‘Uch bosqichli intervyu” metodidan foydalanamiz


    Ekranda rasmlar va slaydlar namoyish etiladi ertakning davomini rasmlarga qarab o’zingiz ayting.



    Guruhlarga rasmlar tarqatiladi, “Ruchka” metodidan foydalanib ular ertak tayyorlaydilar.Tayyor o’lgan ertaklarini “Uch bosqichli intervyu “metodi asosida so’zlab beradilar.
    Dam olishdaqiqasi

    qo’shig’ini birgalikd akuylaydilar.



    1. Yangi mavzuni mustahkamlash

    Mo’jizalar shaharchasi
    Siz ertak qahramolarining o’rnida bo’lganizda qanday mo’jizalar yarata olardingiz



    1. Darsga yakun yasash va o’quvchilarni baholash

    Rebus yechish
    O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadilar.



    1. Uyga vazifa:

    Aqlni charxlash uchun savol va topshiriqlar
    XULOSA:Bilimsiz hech narsaga erishib bo’lmaydi
    Download 192,55 Kb.




    Download 192,55 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Naimova Feruzaning " Mening sevimli ertak qahramonlarim"

    Download 192,55 Kb.