• Mashg‘ulot turi
  • O‘quv faoliyatini tashkil etish shakli
  • Qayta aloqaning usul va vositalari
  • Ish bosqichlari va vaqti
  • Tayanch bilimlarni faollashirish
  • Yangi o
  • Uyga vazifani berilishi
  • Mavzu-30: Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari Reja
  • Internetdagi veb-sayt sahifasi
  • 1. Axborot aloqalari tushunchasi
  • 2. Axborot resurslarining huquqiy rejimi asoslari
  • Sana: «Tasdiqlayman» O‘ibd o‘rinbosari A. G‘aybullayev Mavzu30: Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari




    Download 72 Kb.
    Sana19.01.2024
    Hajmi72 Kb.
    #140965
    Bog'liq
    AXTM 30mavzu
    axborot texnalogiyalari haqida tushuncha, avto2, 63fc5f7b91ce7 5-sho\'ba materiallari, Andijon iqtisodiyot va qurilish instituti, journals-05 06 2023, AXTM 7-mavzu, 10- variant Korxonada mahsulotlar sifatini samarali boshqarish tizimi., 1-Mavzu. O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan ijtimoiy t-fayllar.org, Bolalarda sog‘lom turmush tarzini shakllantirishning pedagogik asoslari, Abrorbek Nematillayev, Mustaqil ishlar ro (2), Mustaqil ishlar ro (3), 5-maʼruza. Web sahifaning turli qurilmalarga moslashuvchanlik imkoniyati (CSS3- @media) (1), MAKTAB GIGIYENASI. BOLALARDA SOG`LOM TURMUSH TARZI.

    Sana: _________ «Tasdiqlayman»
    O‘IBD o‘rinbosari
    _______ A.G‘aybullayev

    Mavzu30: Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari
    O‘quv amaliyot mashg‘ulotining o‘qitish texnologiyasi modeli

    Vaqt: 240 daqiqa

    Ta’lim oluvchilar soni _____

    Mashg‘ulot turi

    Amaliy

    Mavzu rejasi

    1. Axborotga egalik huquqi

    2. Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy baza

    Mashg‘ulot maqsadi

    Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari bilan tanishish va o`rganish.

    O‘qitish natijasi

    Ushbu mavzuni o‘zlashtirish o‘quvchida shaklanadigan asosiy bilim, ko‘nikma va kompetensiyalar.

    Pedogogik vazifalar:



    1. Axborotga egalik huquqi

    2. Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy baza

    O‘quv faoliyati natijalari:



    1. Axborotga egalik huquqi

    2. Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy baza

    O‘qitish metodlari

    Kichik axborotli/ maruza/ hikoya/ tushuntirish/ korsatma berish/ namoyish/ korsatish/ video usul/ kitob bilan ishlash/ insert/ suhbat/ baxs/ aqliy xujum talimiy oyin/ pinbord va boshqalar(quyidagilardan maqsadga kora tanlab olinadi).

    O‘qitish vositalari

    Matnlar, yozuv taxtasi, slaydlar, proektor, kompyuter, diaproektor, flipchart, vidoefilm, model, mulyajlar, grafiklar, diagrammalar, namunalar, ekspert varagi, yoriqnoma, chizma, elektron yoriqnoma.

    O‘quv faoliyatini tashkil etish shakli

    Ommaviy, jamoaviy, guruhli, juftlikda, yakka tartibda.

    O‘qitish sharoiti

    Maxsus texnik vositalar bilan jihozlanganm guruhlarda ishlashga moljallangan oquv xonasi

    Qayta aloqaning usul va vositalari

    Tezkor-so‘rov, savol-javob, test, misol va mashqlar, bajarilgan o‘quv topshiriqlarini baholash

    O‘quv amaliyot mashg‘ulotining texnologik xaritasi

    Ish bosqichlari va vaqti

    Faoliyat mazmuni

    O‘qituvchi

    Ta’lim oluvchi

    1-bosqich. O‘quv mashg‘ulotiga kirish (15 daq.)

    Tashkiliy qism:
    1. O‘quvchilarni mashg‘ulotga tayyorgarligi va davomatini tekshiradi.

    Mashg‘ulotga tayyorlanadilar

    2-bosqich.
    Asosiy
    (195 daq.)

    Tayanch bilimlarni faollashirish:
    1. Uyga berilgan vazifani nazorat qiladi hamda o‘tilgan mavzu bo‘yicha o‘quvchilarga savollar beradi, ularni baholaydi.
    Maqsad va vazifani belgilanishi:
    1. Mashgulot nomi, rejasi, maqsad va o‘qitish natijalari bilan tanishtiradi;
    2. Mustaqil ishlash uchun adabiyotlar bilan tanishtiradi.
    3. O‘quv mashg‘ulotida o‘quv ishlarini baholash mezoni va ko‘rsatkichlari bilan tanishtiradi.
    Ta’lim oluvchilar bilimini faollashtirish:
    1. Tezkor-so‘rov, savol-javob, aqliy xujum, “o‘ylang va juftlikda fikr almashing” va boshqa texnikalar orqali bilimlarni faollashtiradi.
    Yangi oquv materiallari bayoni:
    1. Nazariy mashg’ulotning rejasi va tuzilishiga muvofiq, o‘qitish jarayonini tashkil etish bo‘yicha xarakatlar tartibini bayon etadi. Asosiy holatlarni yozdiradi.
    2. Slaydlarni Power Point tartibida namoyish va sharxlash bilan mavzu bo’yicha asosiy nazariy holatlarni bayon qiladi.
    Yangi oquv materialini mustahkamlash:
    1. Mustaxkamlash uchun savollar beradi. Jarayon kichik guruhlarda davom etishini ma’lum qiladi;
    2. Kichik guruhlarga bo‘ladi, kichik guruhda ishlash qoidasi bilan tanishtiradi har bir guruhga topshiriq beradi va baholash mezoni bilan tanishtiradi. Ishni bajarish yo‘riqnomasini beradi.
    3. Guruhlarda ishlarni boshlashga ruxsat beradi. Har bir kichik guruh ishtirokchisi vazifasini bajarish tartibini tushunganligini aniqlash maqsadida qayta aloqa o‘rnatadi. Bajarish jarayonini kuzatadi, maslahatlar beradi.
    4. Ishga ajratilgan vaqt tugaganini ma’lum qiladi, garuhlar taqdimotini tashkil etadi. Guruh a’zolariga diqqat bilan eshitishlarini va savollar berishlarni, shu bilan birga o‘zaro bir-birlarini baholashlarini eslatadi. Javoblarni to’ldiradi va qisqacha xulosalar qiladi.
    5. Guruhlar ishini o‘zaro baholashni o‘tkazadi, mavzuning har bir qismi bo‘yicha xulosalar qiladi, eng asosiylariga e’tibor qaratadi, berilayotgan ma’lumotlarni daftarga qayd etishlarini eslatadi. Mavzuning kasbiy faoliyatlaridagi ahamiyati bilan bog‘lab mavzuni yakunlaydi.

    Uy vazifasini taqdim etadilar.


    Savollarga javob beradilar.


    Mavzuni nomi va rejasini yozib oladilar.


    Diqqat qiladilar.


    Savollarga javob beradilar.


    Topshiriqni bajaradilar.


    Kichik guruhlarga bo‘linadilar.


    Kichik guruhda ishlash qoidasi bilan tanishadilar.


    Har bir guruh o‘z topshiriq varaqlari bo‘yicha faoliyatini boshlaydi.


    Har bir guruh sardorlari chiqib o‘z ishlarini taqdim qilishlarini aytadi.


    Berilgan qo‘shimcha savollarga javob beradilar.


    Guruh ish natijalarini o‘zaro baholaydilar.


    Ma’lumotlarni daftarga qayd qiladilar.

    3-bosqich. Yakuniy
    (30 daq.)

    Mashg’ulot yakuni:
    1. Faol ishtirok etgan o‘quvchilarni javoblarini izohlab, baholaydi.
    Uyga vazifani berilishi:
    Kelgusi mashg’ulotga vazifa va uni bajarish yuzasidan yo’riqnoma beradi.

    Baholari bilan tanishadilar.


    Topshiriqni yozib oladilar.


    Mavzu-30: Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari
    Reja:

    1. Axborotga egalik huquqi

    2. Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy baza

    Asosiy qonunlar axborot qonuni axborot qonunchiligi tizimida alohida o'rin tutadi. Mahalliy huquqiy tizimda paydo bo'lganidan beri ular ikkita funktsiyani bajarishga mo'ljallangan:
    a) asosiy (umumiy) qoidalar yordamida umuman inson faoliyatining axborot sohasini huquqiy qo'llab-quvvatlash uchun umumiy normativ-huquqiy muhitni belgilaydi, ya'ni. sanoatning unga ta'siridan qat'i nazar;
    b) axborot va unga aloqador tizimlarga, shuningdek, axborotning tabiatdagi asosiy huquq ob'ektlaridan (axborot tizimlari, axborot-telekommunikatsiya tarmoqlari, ommaviy axborot vositalari va axborotdan) foydalanish bilan bog'liq holda yuzaga keladigan axborot-huquqiy munosabatlarni bevosita tartibga soladi.cheklangan kirish, elektron imzo, axborot texnologiyalari, axborotni himoya qilish va axborot xavfsizligi).
    TO umumiy qoidalar Asosiy federal qonunlar jamoat munosabatlarining axborot sohasini huquqiy tartibga solish quyidagilarni o'z ichiga oladi.
    asosiy tushunchalar axborot sohasi va ularning ta'riflari,
    huquqiy tartibga solish tamoyillari,
    yirik aktyorlarning huquqiy holati axborot huquqiy munosabatlari,
    umumiy qoidalar axborot sohasidagi umumiy ruxsat, taqiq va cheklovlarni o'z ichiga olgan axborot huquqiy munosabatlar sub'ektlarining xatti-harakatlari.
    Boshqacha qilib aytganda, axborot qonunchiligining asosiy qonunlari normalari belgilab beradi umumiy huquqiy rejimning asosiy qoidalari axborot va tegishli tizimlar.
    Huquqiy munosabatlarning ob'ektlari:
    1. ma `lumot- taqdim etish shaklidan qat'i nazar, ma'lumotlar (xabarlar, ma'lumotlar);
    2. elektron xabar- axborot-telekommunikatsiya tarmog'i foydalanuvchisi tomonidan uzatiladigan yoki qabul qilinadigan ma'lumotlar
    3. hujjatlashtirilgan ma'lumotlar- tafsilotlar bilan moddiy vositada yozilgan ma'lumotlar.
    4. elektron hujjat - elektron shaklda, ya'ni elektron kompyuterlardan foydalangan holda odamning idrokiga mos keladigan shaklda taqdim etilgan hujjatlashtirilgan ma'lumotlar.
    5. Internetdagi veb-sayt sahifasi- Internetdagi saytning bir qismi, unga kirish domen nomi va Internetdagi sayt egasi tomonidan belgilanadigan belgidan iborat indeks orqali amalga oshiriladi;
    Huquqiy munosabatlar sub'ektlari:
    1. ma'lumot egasi- mustaqil ravishda ma'lumot yaratgan yoki qonun yoki shartnoma asosida har qanday mezonlar bilan belgilanadigan ma'lumotlarga kirish huquqini berish yoki cheklash huquqini olgan shaxs;
    2. axborot tizimi operatori- fuqaro yoki yuridik shaxs axborot tizimining ishlashi, shu jumladan uning ma'lumotlar bazalarida mavjud bo'lgan ma'lumotlarni qayta ishlash bo'yicha faoliyatni amalga oshirish;
    3. Internetdagi sayt egasi- Internetda saytdan foydalanish tartibini, shu jumladan ma'lumotni bunday saytga joylashtirish tartibini mustaqil ravishda va o'z xohishiga ko'ra belgilaydigan shaxs;
    4. xosting provayderi- Internetga doimiy ulangan axborot tizimida ma'lumotlarni joylashtirish uchun hisoblash quvvatini taqdim etish bo'yicha xizmatlarni ko'rsatuvchi shaxs.
    A) umumiy qoidalar B) shaxsiy ma'lumotlarni qayta ishlash tamoyillari va shartlari C) shaxsiy ma'lumotlar sub'ektining huquqlari D) operatorning majburiyatlari E) Shaxsiy ma'lumotlarni qayta ishlash ustidan nazorat va nazorat. Ushbu Federal qonun talablarini buzganlik uchun javobgarlik E) yakuniy qism
    1. Axborot aloqalari tushunchasi... Axborot aloqalari - bu har bir inson tomonidan axborot huquqlari va erkinliklarini amalga oshirishda, shuningdek, majburiyatlarni amalga oshirishda axborot jarayonlarini amalga oshirish natijasida axborot sohasidagi axborot aylanishidan kelib chiqadigan alohida, bir hil jamoat munosabatlar guruhi. axborot huquqlari va erkinliklari kafolatlarini ta'minlash uchun davlat hokimiyati va mahalliy o'zini o'zi boshqarish organlari tomonidan ...
    2. Axborot resurslarining huquqiy rejimi asoslari... "Axborotlashtirish, axborotlashtirish va axborotni muhofaza qilish to'g'risida" Federal qonuniga muvofiq axborot resurslari jismoniy shaxslar, yuridik shaxslar, davlat o'rtasidagi munosabatlarning ob'ektlari bo'lib, Rossiyaning axborot resurslarini tashkil qiladi va boshqa manbalar qatori qonun bilan himoya qilinadi. Axborot resurslarining huquqiy rejimi quyidagi normalar bilan belgilanadi:
    Axborotni hujjatlashtirish tartibi
    Axborot tizimlaridagi individual hujjatlar va hujjatlarning alohida massivlari, hujjatlar va hujjatlar massiviga egalik huquqi
    Axborotni huquqiy himoya qilish tartibi

    Download 72 Kb.




    Download 72 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Sana: «Tasdiqlayman» O‘ibd o‘rinbosari A. G‘aybullayev Mavzu30: Axborotga egalik huquqini tartibga solishda me’yoriy huquqiy bazaning vazifalari

    Download 72 Kb.