• Cílové zaměření
  • Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu
  • Výchovné a vzdělávací strategie
  • Charakteristika vyučovacího předmětu




    Download 0.73 Mb.
    bet1/37
    Sana25.03.2017
    Hajmi0.73 Mb.
    #2479
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   37

    Fyzika

    Charakteristika vyučovacího předmětu


    Vyučovací předmět Fyzika je jedním z vyučovacích předmětů ŠVP, který žákovi umožňuje poznávání přírody jako systému, chápání důležitosti udržování přírodní rovnováhy, uvědomování si užitečnosti přírodovědných poznatků a jejich aplikací v praktickém životě. Předmět rozvíjí dovedností žáků objektivně a spolehlivě pozorovat, měřit, experimentovat, vytvářet a ověřovat hypotézy, vyvozovat z nich závěry a ty ústně i písemně interpretovat. Osvojením si základních fyzikálních pojmů, veličin a zákonitostí vede žáky k porozumění fyzikálních jevů a procesů, vyskytujících se v přírodě, běžném životě i v technické či technologické praxi. Předmět Fyzika seznamuje žáky s možnostmi a perspektivami moderních technologií, učí žáky rozlišovat příčiny fyzikálních dějů, souvislosti a vztahy mezi nimi, předvídat je, popř. ovlivňovat, a to hlavně v souvislosti s řešením praktických problémů.

    Cílové zaměření:


    • podchycení a rozvíjení zájmu o poznávání základních fyzikálních pojmů a zákonitostí, s využíváním jednoduchých fyzikálních pokusů, řešení problémů a zdůvodňování správného jednání v praktických situacích;

    • k osvojení si základních poznatků z vybraných okruhů učiva (látky a tělesa, pohyb těles, síly, mechanické vlastnosti tekutin, energie, zvukové děje, elektromagnetické a světelné děje, vesmír);

    • vytváření potřeb objevovat a vysvětlovat fyzikální jevy, správně měřit fyzikální veličiny, zdůvodňovat vyvozené závěry a získané poznatky využívat k rozvíjení odpovědných občanských postojů;

    • získávání a upevňování dovedností pracovat podle pravidel bezpečné práce při provádění fyzikálních pozorování, měření a experimentů.



    Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu


    Fyzika je povinným vyučovacím předmětem pro studenty osmiletých a čtyřletých gymnázií. Čtyřleté gymnázium se řídí podle ŠVP odpovídajících ročníků osmiletého gymnázia. Vyučuje se v 2 hodinové týdenní dotaci v každém ročníku, pouze v 7. ročníku je 0,5 hodiny týdně navíc určené speciálně pro laboratorní práce. Na tyto hodiny navíc se třída půlí.

    Vyučovací předmět Fyzika je zpravidla vyučován v odborné učebně fyziky nebo v laboratoři fyziky. Výuka fyziky ve vhodných případech může probíhat i v jiných prostorách školy a mimo budovu školy.

    Vzdělávací obsah předmětu vychází ze vzdělávacího oboru Fyzika v RVP ZV a RVP GV. Na nižším gymnáziu je přizpůsoben edici učebnic Fyzika pro 6.-8. roč. ZŠ a víceletá gymnázia od RNDr. Martina Macháčka, CSc. od nakl. Prometheus. Na vyšším gymnáziu je přizpůsoben edici učebnic Fyzika pro gymnázia od nakl. Prometheus.

    Ve vyučovacím předmětu Fyzika je naplňována část vzdělávacího obsahu vzdělávacího oboru RVP ZV Výchova ke zdraví tématu Rizika ohrožující zdraví a jejich prevence.

    Učivo předmětu úzce souvisí a prolíná s učivem matematiky, chemie, přírodopisu, biologie a zeměpisu. Podrobněji a konkrétněji mezipředmětové vztahy ukazuje tabulka vzdělávacího obsahu předmětu. Mezipředmětové vztahy k matematice ve vyšším gymnáziu nejsou v tabulce uváděny až na výjimky, protože je potřeba téměř všude. Jedná se především učivo: výrazy, funkce, rovnice, vyjádření neznámé ze vzorce, goniometrie a statistické zpracování výsledků (lab. práce).

    V každém ročníku jsou provedeny minimálně 3 nebo 4 laboratorní práce. Na nižším gymnáziu je v nich integrována část výuky vzdělávací oblasti Člověk a svět práce tematického okruh Práce s laboratorní technikou z RVP ZV. Některé laboratorní práce a úkoly mohou studenti dostat za úkol zpracovat pomocí počítače, což přesahuje do vzdělávací oblasti Informatika a ICT.

    V posledním ročníku je předmět doplněn seminářem, pokud je dostatečný počet zájemců z řad studentů. Seminář se zaměřuje na prohloubení a rozšíření znalostí z fyziky, dále na přípravu studentů k maturitní zkoušce a k přijímacímu řízení na VŠ.

    Během studia se mohou žáci každoročně zúčastnit těchto soutěží: fyzikální a astronomická olympiáda


    Do předmětu fyzika jsou částečně integrována tato průřezová témata.

    Pro nižší gymnázium


    • Osobnostní a sociální výchova

      1. Osobnostní rozvoj Rozvoj schopností poznání

      2. Sociální rozvoj Komunikace

    Kooperace a kompetice

      1. Morální rozvoj Řešení problémů a rozhodovací dovednosti

    • Environmentální výchova

      1. Základní podmínky života

      2. Lidské aktivity a problémy životního prostředí

    Pro vyšší gymnázium



    • Osobnostní a sociální výchova

      1. Seberegulace, organizační dovednosti a efektivní řešení problémů

      2. Spolupráce a soutěž

    • Environmentální výchova

      1. Člověk a životní prostředí

    • Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech

      1. Žijeme v Evropě

    Průřezové témata, hlavně osobnostní a sociální výchova, se promítají do výuky ve všech ročnících, především v laboratorních pracích, proto jsou v tabulce se vzdělávacím obsahem uvedena jen některá.


    Výchovné a vzdělávací strategie


    Kompetence k učení

    Katalog: svp

    Download 0.73 Mb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   37




    Download 0.73 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Charakteristika vyučovacího předmětu

    Download 0.73 Mb.