• Tarbiyaviy maqsad
  • Darsning usuli
  • Darsning shiori
  • Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad




    Download 23,27 Kb.
    Sana08.04.2020
    Hajmi23,27 Kb.
    #10237

    Mavzu: Alisher Navoiy hayoti va ijodi

     

    Darsning maqsadi:



    Ta’limiy maqsad:O’quvchilarga adabiyotning mazmun-mohiyati xususida umumiy ma’lumot berish, o’quvchilarning Alisher Navoiy hayoti va ijod yo`liga oid bilimlarini kengaytirish, yangi ma’lumotlar bilan tanishtirish.

    Tarbiyaviy maqsad:Navoiyning o’zbek millati uchun qilgan xizmatlarini ta’kidlagan holda o’quvchilarga milliy iftixor tuyg’usini shakllantirish, ularning kitobga bo’lgan e’tibori va qiziqishini kuchaytirish.

    Rivojlantiruvchi maqsad: Adib ijodi orqali o’quvchilar dunyoqarashini rivojlantirish.

    Darsning metodi: Interfaol, guruhlararo musobaqa.

    Darsning usuli: Aqliy hujum, klaster, "BBB”metodi, "Xotira”, "Zinama-zina”, "Oq terakmi ko`k terak” o’yini asosida savol javob.

    Darsning jihozi:

    Navoiy haqidagi asarlar va Navoiy asarlari to’plami, rasmli ko’rgazmalar, slaydlar, testlar, krossvord, tarqatmali materiallar, o`quvchilar bilimini ballash uchun turli xil rangdagi gullar.



    Darsning shiori: Odami ersang, demagil odami,

    Onikim yo’q, xalq g’amidin g’ami.



    Dars taqsimoti:

    Tashkiliy qism 5 daqiqa

    O`tilgan mavzuni so`rash 10 daqiqa

    Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa

    Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa

    O`quvchilarning bilimini ballash 5 daqiqa

    Uyga vazifa berish 5 daqiqa

    Darsningborishi:

    I. Tashkiliyqism:

    1. Salomlashish.

    -Assalomu alaykum, dono o’quvchilarim!

    -Valaykum assalom, aziz ustoz, muallim!

    Bizlar shaymiz saboqqa, hamda bilim olmoqqa,

    Jon-u dildantinglaymiz, o’zingizberingta’lim

    2.O’zbekistonRespublikasiDavlatMadhiyasinikuylash:

    -Assalomona yurt tog’laro’lkasi,

    Ta’rif, tavsifingniyo’qnihoyasi,

    Sengabag’ishlanurmuqaddasqo’shiq-

    Bu o’zbekeliningo’zmadhiyasi!

    3.Adabiyotgakirish:

    -Barakalladonolarim, aqlirasozukkolarim

    Adabiyot so’zi nima, tili shirin burrolarim?

    -Adabiyotshe’r, dostonemas,

    Roman emas, hikoyaemas.

    Adabiyotrutubataro,

    Hayratbilanyutilgannafas

    -Adabiyotnasokinohang,

    Na baqiriq, naqayg’uli un,

    Adabiyotonaxalquchun,

    Vatanuchun, sevgiuchunjang.

    -Adabiyotchetititilgan

    Qo’lyozmamas, qo’yilsaasrab.

    Adabiyotdorgatortilgan

    Shoir-BoborahimMashrab!

    -Demak, adabiyotbu:



    A-llomalaribrati,

    D-onolarninghikmati,

    A-lisher "Xamsa”si-yu,

    B-oburshohshe’riyati.

    I-jodkormahsuli-yu,

    Y-ozuvchilarromani,

    O-doblilarmakoni-yu,

    T-alantsizlararmoni.

    Shundanso’ngbugungidarsqoidalaribilano’quvchilarnitanishtiriladi.



    Darsqoidalari:

    1. O’zarohurmat2. Erkinfikrlash

    3. Do’stonamunosabat4. O’zgalarfikrinihurmatqilish

    5. Ahiljamoagaaylanish6. Vaqtgaamalqilish

    1. Sinfo’quvchilariniguruhlargabo’lish:

    Undao’quvchilarniuchguruhlargabo’lamiz.

    1. "Topqirlar”

    2. "Zukkolar”

    3. "Bilimdonlar”

    Ulardanuchnafaro’quvchinitanlab, ekspertguruhinituzibolamiz. (darsnikuzatishuchunkirgano’qituvchilardanekspertguruhituzsa ham bo’ladi.) Ekspertguruhia’zolario’quvchilarningharbirshartbo’yichaberganjavoblarinibaholabboradilar.

    Bundao’zlarigasardorhamdashiortanlaydilar

    Shiorlar: 1. Adabiyotyashasa – millatyashaydi.

    2. Oz-oz o’rganib dono bo’lur,

    Qatra- qatra yig’ilib daryo bo’lur

    3. Intilganga tole’ yor.

    Tashkiliy qismdan so’ng, ma’naviyat daqiqasi o’tkaziladi. Bunda har bir guruhdan o’quvchi chiqib, rag’bat so’zlari ortiga yashiringan savollarga javob beradilar.

    -O’quvchilar sizlar bilan siyosiy bilimlarimizni takrorlab olishimiz uchun "Xotira” o’yinini o’tkazib olamiz.

    Shundan so’ng siyosiy savol-javob o’tkaziladi.



    II. O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.

    O`tilgan mavzuni so`rash uchun «Oq terakmi, ko`k terak» o`yin qo`shig`i asosida savol-javob o`tkaziladi.

    O`qituvchi: O`tgan darsda qanday mavzu o`tilgan edi?

    O`quvchi: Xalq qo`shiqlari.

    O`qituvchi Qo`shiq necha xil bo`ladi ?

    O`qituvchi: "Qo`shiq- jon ozig`i” deganda nimani tushunasiz?

    O`qituvchi: Xalq qo`shiqlari qanday xususiyatlarga ega?

    O`qituvchi Qaysi qo`shiqlarni o`yin qo`shiqlari deya olamiz.

    O`qituvchi: Mavsum qo`shiqlari sirasiga qaysi qo`shiqlar kiradi?

    "Baliq skeleti” chizmasi asosida qo`shiq turlari yoritilishi.



    Mavsumiyqo`shiqlar




    Mehnatqo`shiqlari




    Marosimqo`shiqlari




    O`yinqo`shiqlar




     




    Xalqqo`shiqlari

     

    III. Yangi mavzu bayoni: "BBB” metodi asosida.

    Dastlab o`quvchilardan Alisher Navoiy hayoti va ijodi to`g`risida bilgan ma`lumotlarini so`rayman, keyin qanday ma`lumotlarni bilishni xohlashlarini va dars oxirida qanday ma`lumotlarni bilib olganliklarini so`rayman.

     

    Darsning qisqacha mazmuni:

    M A ‘ L U M O T L A R

    Buyuk mutafakkir shoir, olim, musiqachi, rassom va davlat arbobi, o’zbek adabiy tilining asoschisi, Bobur ta’biricha, «tili Andijon shevasi bilan rost» bo’lgan Alisher Navoiy 1441-yil 9-fevralda Hirotning Bog’i Davlatxona atalmish joyida dunyoga kelgan.

    Navoiy 7-8 yoshlaridanboshlabshe’rlaryozaboshlaganva 15 yoshidashoirsifatidatanilgan. O’zbekchashe’rlarigaNavoiy («navo» - kuy, ohang; bahra, dard, g’am), forschashe’rlarigaFoniy («o’tkinchi») taxal-luslariniqo’llagan.

    U ko’pginaxalqparvarliksiyosatiniamalgaoshirishgaurindi: shaharlarniobodqildirdi, ariqlarqazdirdi, shifoxonalar, kutubxonalarqurdirdi. U Ixlosiya, Nizomiy, Xisraviyakabimadrasalar, Xalosiya, Shifoiya, Fanoiya, kabixonahoqlar, o’nlabmasjidlar, 52 rabot, 20 hovuz, 16 ko’prikva 9 hammomqurdirgan.

    NavoiytarixchiMirxond, she’rilminingbilimdoniAtoullohHusayniy, ko’pfanlarniegallabshuhratqozonganHusaynVoizKoshifiykabilarnitarbiyalagan.



    ASARLARI

    «Vaqfiya», «Xamsa», «TariximulukiAjam», «Sab’atiabhur» («Ettidengiz» lug’atshunoslikkaoid), «Muhokamatul-lug’atayn», «Mezonul-avzon», «Munshaot», «Majolis un-nafois», «Lisonut-tayr», «Tarixianbiyovahukamo», «Sirojul-muslimin» («Musulmonliknuri» 1488), «HolotiSayidHasanArdasher», «HolotiPahlavon Muhammad», «Xamsatulmutahayyirin», «Nazmul-javohir»(1485, 266 ruboiydaniborat), «Nasoimul-muhabbat», «Mufradot», «Hiloliya»(1469), «Tuhfatul-afkor», «Aynul-hayot» (qasida), «Fusuliarba’» («To’rtfasl», qasidalarto’plami), «Sittaizaruriya» («Oltizaruriyat», qasidalarto’plami), «Mahbubul-qulub» vaboshqalar



    O’qituvchiyangimavzunibayonlagandanso’ng, o’quvchilarolganbilmlariasosidaklasteryasaydilar.


     

     

     

     

     

     

     

    X

     

     

     

    G

     

     

     

     

     

     

     

    2

    A

     

     

     

    U

     

     

     

     

     

     

     

    F

    M

    6

     

     

    L

     

     

    7

    1

    G’

    I

    Y

    O

    S

    I

    D

    D

    I

    N

     

    X

     

     

     

     

    N

    A

    X

     

     

     

     

     

    A

     

     

     

     

    I

     

    L

     

     

     

     

    4

    L

    U

    T

    F

    I

    Y

     

    O

     

     

     

     

     

    O

     

     

     

     

     

     

    S

     

     

     

     

     

    S

     

     

     

     

     

     

    I

     

     

     

     

     

    I

     

     

     

     

     

     

    Y

     

     


     

     

     

     

    Y

     

     

     

     

     

     

    A

     

     

     

     

     

    A

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     
    IV. Yangimavzunimustahkamlash:

    Shoirijodigadoirkrossvordyechish

    1-guruh uchunsavollar:

    1. Navoiyningotasiniismi?

    2. Navoiyningforschataxallusi?

    3. Navoiyningmashhurasari?

    4. Navoiyningustozi?

    5. Navoiyningsevgilisi?

    6. Navoiyqurdirgan madrasa nomi

    7. Navoiyqurdirganxonaqohlardanbiri

     

    5

     



     

     

     



     

     

    2-guruh uchunsavollar:

    1. Navoiytug’ilganshahar

    2. Navoiyningukasi



    3. Navoiyningdo’sti


     

    5

     

    2

     

     

     

     

     

     

    B

     

    D

    3

     

     

     

     

     

    E

     

    A

    B

     

     

     

     

    1

    H

    I

    R

    O

    T

     

     

     

     

    Z

     

    V

    Y

     

     

     

     

     

    O

     

    I

    Q

    6

     

    7

     

     

    D

     

    SH

    A

    N

     

    SH

     

     

    4

    G’

    A

    R

    I

    B

    I

    Y

     

     

     

    L

    O

    Z

     

    F

     

     

     

     

    I

     

    O

     

    O

     

     

     

     

     

     

    M

     

    I

     

     

     

     

     

     

    I

     

    Y

     

     

     

     

     

     

    Y

     

    A

     

     

     

     

     

     

    A

     

     

     
     

    4. Navoiyningto’g’asi

    5. Navoiyqaysimashhurrassomnio’zhomiyligigaolgan?

    6. Navoiyqurdirgan madrasa nomi

    7. Navoiyqurdirganxonaqohlardanbiri

     

     



     

     

    V. O’quvchilarnibaholashvadarsniyakunlash:



    Darsso’nggidao’quvchilarbeshshartbo’yichato’plagan "Rag’bat” va "Jarima” kartochkalariekspertguruhitomonidansanaladivag’olibguruhaniqlanadi. Guruha’zolaridanfaolqatnashgano’quvchilaro’qituvchitomonidanbaholanadi.

    VI. Uygavazifaberish.

    Shoirninghayotivaijodinio’rganib, uningg’azallaridanyodolish.
    Download 23,27 Kb.




    Download 23,27 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad

    Download 23,27 Kb.