|
“Kimyoviy muvozanatga ta’sir etuvchi omillar” Ishlanmasi v Rivojlantiruvchi maqsad
|
Sana | 12.12.2023 | Hajmi | 14,71 Mb. | | #117355 |
“Kimyoviy muvozanatga ta’sir etuvchi omillar”
Ishlanmasi
v) Rivojlantiruvchi maqsad:
o‘quvchilarning erkin fikrlash, mustaqil va ijodiy
ishlash, mavzuga oid maqollar topish, savollarga to‘liq javob berish qobiliyatlarini, ifodali o'qish va o'z ustida ishlash ko'nikmalarini
rivojlantirish.
a) Ta`limiy maqsad:
O’quvchilarga NITROBIRIKMALAR. OLINISHI VA XOSSALARI
mavzusi haqida bilim ko’nikma va malakalar berish
DARSNING MAQSADI:
b) Tarbiyaviy maqsad:
O'quvchilarni mehr-oqibat va onalarni qadrlashga o'rgatish.
FK1. Kimyoviy jarayon, hodisalarni kuzatish, tushunish va tushuntirish kompetensiyasi FK 2. Element va formulalarni kimyoviy tilda ifodalash kompetensiyasi TK2 Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi — mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olishni, saralashni, qayta ishlashni, saqlashni, ulardan samarali foydalana olishni, ularning xavfsizligini ta’minlashni, media madaniyatga ega bo‘lish layoqatlarini shakllantirishni nazarda tutadi. TK3 O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi — doimiy ravishda o‘z-o‘zini jismoniy, ma’naviy, ruhiy, intellektual va kreativ rivojlantirish, kamolotga intilish, hayot davomida mustaqil o‘qib-o‘rganish, kognitivlik ko‘nikmalarini va hayotiy tajribani mustaqil ravishda muntazam oshirib borish, o‘z xatti-harakatini muqobil baholash va mustaqil qaror qabul qila olish ko‘nikmalarini egallashni nazarda tutadi. TK5 Milliy va umummadaniy kompetensiya — vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, badiiy va san’at asarlarini tushunish, orasta kiyinish, madaniy qoidalarga va sog‘lom turmush tarziga amal qilish layoqatlarini shakllantirishni nazarda tutadi.
Darsning jihozi: Akt,slad,bahilash naminatsiyalari
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 20 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 10 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
Darsning texnalogik xaritasi
Yangi bilim,ko’nikma va malakalarni shakllantirish.
Interfaol (Tarmoqlash,aqliy hujum,kartateka,savol-javob)
Dars
turi:
Dars
metodlari.
Xush kelibsiz
Dasrning shiori - Ilmdan yaxshiroq xazina bo’lmas
- Qo’lingdan kelgancha yig’a olsang bas
Maqsadimiz - O’qib- o’rganamiz,ijod qilamiz,
- Shu ozod Vatanni obod qilamiz
Dars qoidasi – faollik
-tezkorlik
-intizomga rioya qilish
-o’zoro xurmat
-izlanuvchanlik
-to’g’ri javob berish
-vaqt bu-oltin
Chaqmoqning chaqishi Yomg’ir yog’ishi
?
.
.
.
.
ichida
shart
shart
1
2
3
“Har birimizga bir savol”usuli
Tajriba maydonchasi.
“Sherigini top”
Usuli
Uyga vazifa
Azotli organik birikmalar
Yangi mavzu: NITROBIRIKMALAR. OLINISHI VA XOSSALARI - Reja:
- 1.Nitrobirikmalar
- 2.Nitro birikmalarning nominkliturasi
- 3.Nitrobirikmalarning olinishi.
- 4.Nitrobirikmalarning fizik va kimyoviy xossasi
- 5.Nitrobirikmalarning ishlatilishi.
To‘yingan yoki aromatik uglevodorod molekulasidan bitta yoki bir
nechta vodorod atomini nitroguruh (NO2) bilan almashinishidan hosil
bo‘lgan organik birikmalarga
nitrobirikmalar deyiladi
Nomenklaturasi. Ratsional nomenklatura bo‘yicha nitrobirikmalarni
nomlaganda tegishli uglevodorod nomiga „nitro“ so‘zi qo‘shib aytiladi.
CH3- NO2 nitrometan CH3- CH2 -NO2 nitroetan
CH3- CH2- CH2 -NO2 nitropropan
CH3 -CH2 -CH2- CH2- NO2nitrobutan
Nitrobirikmalarning olinishi
yoki Konavalov riaksiyasi,
nitrollash usuli
Tangsiz suyuqlik
Spiztda yaxsh aralashadi
Bug’lari zaharli
Efirda eriydi.
Qo’llansa hidli
Fizik xossalari
Kimyoviy xossasi
Onalayn savol
Test savollari
Qaysi javobda nitro birikmalar reaksiyasi to’g’ri ko’rsatilgan?
A)CH3-CH2-CH2-C
B)CH3-CH2-CH2-CH2-NO2
S)CH3-CH2-CH3
D)
O
H
Qaysi javobda nitro birikmalar reaksiyasi to’g’ri ko’rsatilgan?
A)CH3-CH2-CH2-C
B)CH3-CH2-CH2-CH2-NO2
S)CH3-CH2-CH3
D) CH3-CH2-CH2-C
O
H
O
OH
21,79 olinishi uchun qancha gazi kerak?
A)HO,2 litr
B)20,3 litr
S)47 litr
E`tiboringiz
uchun
rahmat
|
| |