• Izbaganbetov Polatning Dars ishlanmasi 9-sinf uchun tayyorlagan Qo’ng’irot 2023
  • Dars maqsadi : a) Ta’limiy maqsad: Pythonda mantiqiy masalalarni dasturlash haqida to’liq ma’lumot berish va tushuncha hosil qilish.
  • Qoraqalpog’iston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi qo’ng’irot tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli 39 sonli ayrim fanlarni




    Download 0.56 Mb.
    bet1/5
    Sana01.11.2023
    Hajmi0.56 Mb.
    #92701
      1   2   3   4   5
    Bog'liq
    Dars ishlanma
    Determinant va uning xossalari, 4. Ўрганиш йўриқномаси мактаб 222, Muhammad Sayyid Tantoviy. Payg\'ambarlar tarixi (1-4-kitoblar), mm, farmakologiya-gepatoprotektorov, 54570, HAYOT FAOLIYATI XAVFSIZLIGI, “Fe’llarda bo‘lishli-bo‘lishsizlik kategoriyasi va uning ta’lim bosqichlarida o‘rganilishi, “Hozirgi o\'zbek tilida portlovchi, sirg\'aluvchi qorishiq undoshlar va ularning ta’lim bosqichlarida” (8)



    QORAQALPOG’ISTON RESPUBLIKASI
    MAKTABGACHA VA MAKTAB TA’LIMI VAZIRLIGI



    Qo’ng’irot tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli 39 - sonli ayrim fanlarni chuqurlashtirib o’qitishga ixtisoslashtirilgan sinfi bor maktabining informatika matematika fani o‘qituvchisi
    Izbaganbetov Polatning

    9-sinf uchun tayyorlagan

    Qo’ng’irot 2023


    Mavzu: Pythonda mantiquy masalalarni dasturlash.
    Kun Shiori: “ Dunyoda ilmdan boshqa najot yo`q va bo`lmagay. ”
    Imom Al-Buxoriy

    Darsning oltin qoidalari



    • Intizomli bo’lish;

    • Bir-birini hurmat qilish;

    • Faollik ko’rsatish;

    • Hamkorlikda ishlash;

    • Do’stlar fikrini qadrlash;

    • Vaqtdan unumli foydalanish.



    Dars maqsadi:
    a) Ta’limiy maqsad: Pythonda mantiqiy masalalarni dasturlash haqida to’liq ma’lumot berish va tushuncha hosil qilish.
    b) Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga python dastulash tilida imkoniyatlati kompyuterda dastularni kiritishni o’rgatish. o’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va tartib-intizomga doimo rioya etishga hamda dizaynlik kasbiga yo’naltirish.

    c) Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish. O’quvchilarning og’zaki nutqini o’stirish, hotira mustahkamligiga erishish va mustaqil fikrlash, chuqur mulohaza yuritishga undash, o’zaro hurmat va bir-birini baholay olish ko’nikmasini shakllantirish.


    Nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish):
    Berilgan topshiriq, sodda matnlarni tinglab tushuna oladi;
    Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:
    – eshitilgan yoki o‘qilgan matnlardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish, saralash.
    O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi :
    – doimiy ravishda mustaqil o‘qib-o‘rganish, bilimni oshirib borish, kognitivlik (ijodiylik) ko‘nikmasini shakllantirish.
    Milliy va umummadaniy kompetensiya:
    – mavzu doirasida berilgan matnlar mazmuni orqali milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish.
    Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
    – dars va mashg‘ulot jarayonlarida faol ishtirok etish;
    Dars jihozi: Ko’rgazmali qurollar, rangli plakatlar, baholash kartochkalari, kompyuter qurilmalari texnik vositalar(komputer, mp3 pleyer, video proektor), “bilimlar sandig’i” qutisi, darslik va boshqalar.
    Dars turi: BKMni shakllantiruvchi, aralash.
    Dars metodlari: Interfaol (Intellektual zarba, qaynoq kartoshka)
    TASHKILIY QISM - 4 minut
    Xona tozaligi, o’quvchilar bilan salomlashish (o’zbek tilida), davomatni aniqlash axborot texnologiyalari bo’yicha dunyoda sodir bo’layotgan yangiliklar bilan o’quvchilar bilan muloqot ko’rinishida ularning fikrlarini bilish va Vatanimiz mustaqilligiga shukronalik hissini yanada uyg’otish.
    O’tilgan mavzuni mustahkamlashdan oldin har bir dars uchun “Kun qahramoni” rukni ostida O’zbekiston Respublikasida dasturlash va axborot texnologiyalarini rivojlandirishda o’z hissasini qo’shayotgan hamyurtlarimiz olimlarimiz haqida tanishtirib utaman.
    O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH - 11 minut
    Kim ko’p kompyuter qurilmasini yig’adi
    O’quvchilar 2 guruhga bo’linadi. 1-Klaviyatura guruhi, 2. Sistemali blok guruhi Kim ko’p kompyuter qurilmasini yig’adi. Oquvchilar savollarga javob berish orqali Kompyuter qurilmalarini yig’ib boradi. Har bir guruhga kompyuterda Slayd savollari tashkil etiladi. Dars davomida savollarga javob bergan o’quvchilarni kompyuter qurilmalari orqali rag’bat kartochkalari bilan aniqlab boriladi. Dars so’ngida olgan ragbat kartochkalari bilan ballari aniqlanadi va ushta qurilmaga ega bo’lgan guruh o’zining shaxsiy kompyuteriga ega bo’ladi.


    Download 0.56 Mb.
      1   2   3   4   5




    Download 0.56 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Qoraqalpog’iston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi qo’ng’irot tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo’limiga qarashli 39 sonli ayrim fanlarni

    Download 0.56 Mb.