• Ish bosqichlari va mazmuni
  • 2-bosqich: O’tgan mavzuni so’rash
  • 4-bosqich: Yangi mavzu bayoni
  • 5-bosqich: Yangi mavzuni mustahkamlash
  • KALIT: 1)d 2) b 3) a 4) b 5) d
  • Darsning texnologik xaritasi




    Download 359.5 Kb.
    bet1/2
    Sana26.10.2022
    Hajmi359.5 Kb.
    #28177
      1   2
    Bog'liq
    Boymonov Kamoliddin
    O\'zbek adabiyoti tarixi ON, 2-JTYA Konspekt, Iqtisodiy tahlilning shakllanishi, Mus ish Sotvoldiyev Nurillo, Тема 6, Erkin savdo va protektsionizm siyosati, Amaliy ish 2, 1703870472452, 209-guruh talabasi Xikmatillayev Dilshodning ma’lumotlar bazasin-fayllar.org

    Darsning texnologik xaritasi



    Darsning mavzusi:

    Unli tovushlar va harflar mavzusidagi 28-mashq asosida (Tekshirish diktanti)

    Ish bosqichlari va mazmuni

    Faoliyat mazmuni







    O’qituvchining

    O’quvchi ning

    Vaqt taqsimoti

    Faoliyat jarayoni

    Darsning turi: Tekshirish diktanti
    Aralash savol-javob.
    Darsning uslubi: Didahtik oyinlar ko’rgazmali qurol
    Darsning jihozi: Tarqatma materiallar, rasmlar







    Darsning maqsadlari:

    Darsning ta’limiy maqsadi:

    1. O’quvchilarni unli harflar haqidagi bilimlarini kengaytirish.

    2. o’quvchilarni nutqini ustirish tafakkur qilish faoliyatlarini kenaytirishga va husnixat qiodalarini chuquroq o’rgatish.

    Darsning tarviyaviy maqsadi:
    o’quvchilarni bir-birlarini fikrini hurmat qilishga o’rgatish.
    Darsning rivojlantiruvchi maqsadi:
    O’quvchilarning mustaqil ish bajarish qobilyatini shakllantirish, chiroyli yozuv malakalarini imloviy savodxonliklarini rivojlantirish.







    1-bosqich:

    Salomlashish.Navbatchi o’quvchi hisobatini eshitish

    Eshitadilar
    Javob beradilar

    3 d

    2-bosqich:
    O’tgan mavzuni so’rash

    O’tilgan mavzu: Unli tovushlar va harflar yuzasidan savol javob qilish.

    Amaliy topshiriqlarni bajaradilar

    5 d

    3-bosqich:



    Ehtiyojlarini aniqlash: o’tilgan mavzu mustahkamlash jarayonida intizomga rioya qilish.

    Eshitadilar
    Javob beradilar

    3 d

    4-bosqich:
    Yangi mavzu bayoni



    28-mashq
    Mavzu: Bog’chada (26-so’z) tekshirish diktanti.

    Eshitadilar
    yozadilar

    25 d

    5-bosqich: Yangi mavzuni mustahkamlash

    O’quvchilarga “Bog’cha “ matnidagi yozilishi qiyin bo’lgan so’zlarni bo’g’inlarga bo’lib yozadilar.
    Kim tez topa oladi o’yini asosida.

    Savollarga javob beradilar

    5 d

    6-bosqich

    Uyga vazifa berish.
    Faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish.

    Rag’bat kartochkalari

    4 d

    Kutilayotgan natija

    O’quvchilarni chiroyli yozuv,imloviy savodxonliklarini oshirish.











    Darsning borishi:
    Tashkiliy qism:
    O’quvchilarni darsga tayyorlab olamiz.
    O’quvchilar bilan salomlashish navbachi o’quvchidan davomadni aniqlash.
    O’quvchilar salomatligi nazorat qilish.
    O’qituvchi: Darsimiz
    O’quvchilar: Ona tili
    O’qituvchi: Burchimiz
    O’quvchilar: A’lo o’qish, a’lo xulq
    O’qituvchi: Bugungi sana
    Navbatchi: Bugun 2013-yil 18-yanvar “Obod turmush yili”.
    Bizning shior:
    Chiroyli yozsang xat,
    Chunki bu ham san’at.
    O’qituvchi. Bolajonlar, bugungi mashg’ulotimizni didaktik o’yinlar va tekshirish diktanti (Bog’chada 26-so’z) tarzida olib boriladi. Endi esa sizlarni ana shu mashg’ulot jarayonida faol ishtirok etishga harakat qilinglar.
    O’tgan darsda prezidentimizning qaysi asari bilan tanishgandik?
    O’quvchilar navbat bilan javob beradilar:
    P rezidentimiz o’zining “Yuksak ma’naviyat yengilmas kuch” asarida milliy urf-odatlarimizni, qadriyatlarimiz buyuk bobolarimiz qoldirgan manaviy me’roslar haqida to’xtalib siz bolajonlarni mustaqil yurtimizning ishonchli farzandi bo’lishingizni istab o’zining qimmatli fikrlarini bayon etganlar.
    O’qituvchi: Qani aytingchi o’tgan darsda qaysi mavzuni o’rgan edik?
    O’quvchi: Unli tovushlar va harflar.
    O’qituvchi: Nechta unli harf bor ekan?
    O’quvchilar: Unli tovushlar va harflar 6ta.
    O’qituvchi: O’zbekiston so’zida nechta unli harf bor?
    O’quvchilar: To’rtta unli harf bor.
    O’qituvchi: A va U harflariga so’z ayting.
    O’quvchilar: Anor, alla, ular, Umid.
    O’qituvchi: O va o’ harflariga so’z ayting?
    O’quvchilar: Ona, ota, olam, o’rmon, o’n
    O’qituvchi: E va I harflariga so’z ayting.
    O’quvchilar: Elak, ertak, ilon, ikki.
    “Kim tez topa oladi?” o’yini.
    O’quvchilar uch guruhga bo’linadi. O’yinda uch guruhdan uch o’quvchi ishtirok etadi.
    1-savol: Anvar, Bog’cha opa, Tarbiyachi, Sevara so’zlaridagi unli harflarni toping?
    2-savol: “Sumalak” so’zidan so’z tuzing? Aka, malak, kam, asal, uka.
    3-savol: Non ham – non,
    Ushog’i ham – non.
    Oltin olma, duo ol.
    Bo’g’inga bo’linmaydigan so’zlarni toping.
    O’qituvchi: Qaysi so’zlar doim bosh harf bilan yoziladi.
    O’quvchi: Kishilarning ism va familiyasi shaharlarning nomlari va atab qo’yilgan nomlar.
    O’qituvchi: Endi dasrlikdagi 28-mashq asosida (Bog’chada) tekshirish diktantni yozamiz.
    Yangi mavzu: “Bog’chada” (26-so’z)
    Nazorat shakli: Tekshirish diktanti.
    B og’chada
    Anvar hali yosh. Opasi uni bog’chaga olib boradi.
    Bog’chada uning o’rtoqlari ko’p. Ular bir-birlari bilan juda ahil.
    Tarbiyachi Sevara Tursunova ularni doim maqtaydi.
    IV. Diktant yozishga tayyorgarlik ko’rish: O’quvchilarda ma’lum psixologik holatni yuzaga keltiradi. Ular o’zlarida bu ishga kirishish ruhini paydo qilib daftar sahifasini ochadilar.

    • Doskadan sana va matn sarlavhasini ko’chirib yozadilar.

    • So’ngra diqqat – e’tibor bilan matnni tinglaydilar.

    • O’qituvchi o’rtacha balandlikdagi ovoz bilan matndagi so’zlarni dona-dona qilib o’qiydi. Bolalar bilan matnni tahlil qiladi.

    So’ng o’quvchilarga:

    • Endi ko’zlaringizni yuming va ichingizda: “Men diktantni to’g’ri va chiroyli yozaman, yaxshi baho olaman” deb ayting, deya ruhlantiradi va diktant yozishga tayyorlaydi.

    • O’qituvchi avval gapni to’liq o’qiydi, so’ng so’zma - so’z aytib, o’quvchilarning ulgurishlarini kuzatgan holda diktant yozdirishni davom ettiradi.

    • Diktant uchun tanlangan matnda ko’p bo’g’inli yoki talaffuzi qiyin so’zlar bo’lsa, doskaga yozib qo’yilsa ham bo’ladi.

    • Bolalar har safar diktant yozishga kirishishda ko’tarinki ruhda bo’lishlarini ta’minlash uchun ulardagi ruhiy holatini hamisha hisobga olib ish yuritish lozim.

    • Diktant yozib bo’lgandan so’ng, yozilgan matnni mustaqil o’qib chiqib, xatolarni tuzatishga ruxsat berish, ishni eng oldin topshirgan o’quvchilarni maqtab qo’yish, o’rnak qilib ko’rsatish va boshqalarni ham shunga undash bolalarning yozma ish yozishga qiziqishlarini orttiradi.

    • O’quvchilar o’z yozuvlarini mustaqil ravishda tekshirishlari uchun matn o’qib bo’lingach, biroz muddat (2-3 daqiqa) beriladi. Bu vaqt ichida o’quvchilar o’z ishlarini tekshiradilar va xatolarini to’g’rilaydilar. O’qituvchi esa o’quvchilarning har birini diqqat bilan kuzatib turadi.

    O’quvchilar bilimini tekshirish:


    TEST
    1. Nechta unli tovush bor?
    a) 10 ta b) 4 ta d) 6 ta
    2. Matn nimalardan tuziladi?
    a) so’zlardan b) gaplardan d) bo’g’inlardan
    3. Kim? So’rog’iga javob bo’lgan so’zlarni aniqlang?
    a) dono, G’ayrat, shofyor
    b) Kitob, yaxshi, chiroyli
    d) maktab, Kamol, o’qituvchi
    4. Nima? So’rog’iga javob bo’lgan so’zlarni aniqlang?
    a) o’qidi, yozdi, chizdi
    b) kitob, stol, ruchka
    d) qalam, aka, uka
    5. Gapning oxiriga qanday belgi qo’yiladi?
    a) vergul b) ikki nuqta d) nuqta












































































































    KALIT: 1)d 2) b 3) a 4) b 5) d

    Download 359.5 Kb.
      1   2




    Download 359.5 Kb.