• Sissejuhatus
  • Tegin seoses uute välitöödega ka uue värvilise loenduslehe – 1–2




    Download 68.5 Kb.
    bet1/14
    Sana10.04.2017
    Hajmi68.5 Kb.
    #4155
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    Eesti soontaimede uus levikuatlas


    Sissejuhatus 1

    1. Uuritavate alade valik 1

    2. Taksonite valik ja määramine/kogumine 3

    3. Loenduslehe täitmine 4

    4. Loenduslehe värvide tähendus 5

    5. Koordinaatide määramine 5

    6. Välitöövarustus 6

    7. Atlase välitööde tegevused ja ajakava 7

    8. Atlase projektijuhid ja välitööde tegijad 8

    9. Atlase välitööde väljund 8

    10. Kirjandus 9




    Sissejuhatus

    Soontaimede levikuatlase eesmärk on kajastada Eesti looduslike, naturaliseerunult või püsivalt metsistunud soontaimeliikide, alamliikide ja hübriidide nüüdisaegset ja varasemat levikut. Uus taimede levikuatlas järgib varasema Eesti taimede levikuatlase (Kukk, Kull 2005) paremaid traditsioone. Trükitud atlase andmestik oli seisuga 1. detsember 2005. Uues atlases lähevad nüüdisaegsete andmetena kirja vaatlused alates 1. jaanuarist 2006. Võimalikud taimeleiud 2005. aasta detsembrist loetakse eelmisesse atlase perioodi.


    Atlase koostamine koosneb kolmest põhietapist: välitööd koos leiuandmete sisestamise ja esmase kontrollimisega; senise andmestiku (varasemad inventuurid, seired, andmebaasid, herbaariumid jms) ja uutel välitöödel kogutud materjali läbitöötamine, koondamine ja kontrollimine ning atlase vormistamine ja kättesaadavaks tegemine internetis ning paberraamatuna. Järgnevalt käsitleme olulisemat ja töömahukamat esimest etappi, välitöid.
    Levikuatlase uue versiooni välitööd on põhimõtteliselt sarnased eelmise atlase omadele (vt ka Kukk 2015). Varasemast tähtsam on leiuandmete täpne kirjapanek. Ideaaljuhul tuleks kõikide taimede leiud määratleda koordinaatidega. Reaalsuses pole see ajaliselt ja tehniliselt võimalik ega ka mõistlik. Seetõttu lähtutakse seni kasutatud ruudustikust ning tavaliste taimeliikide puhul piisab ruudu täpsusega leiukohast. Ruudustik küljepikkusega 6' x 10' (9 x 11 km) on kasutusel ka paljudes Kesk-Euroopa riikides. Koordinaatidega määratletud andmeid saab vajadusel kasutada teistsugustes ruuduvõrgustikes (nt UTM).
    Atlasesse võetakse arvesse kõikvõimalik tõene taimede levikuinfo. Allpool keskendume levikuatlase koostamise välitöödele. Andmed võivad koguneda ka muude välitööde käigus ja neil juhtudel on atlase koostajad tänulikud igasuguse info eest ega esita erilisi erisoove. Igasugune välitöödel kogutud teave atlase täiendamiseks on teretulnud.



    Download 68.5 Kb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




    Download 68.5 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Tegin seoses uute välitöödega ka uue värvilise loenduslehe – 1–2

    Download 68.5 Kb.