• Rivojlantiruvchi
  • Darsning borishi Vaqt taqsimoti I
  • Darsning borishi: O’qituvchi
  • Darsning maqsadi
  • Darsning borishi




    Download 3,45 Mb.
    bet1/4
    Sana22.05.2024
    Hajmi3,45 Mb.
    #250409
      1   2   3   4
    Bog'liq
    algebra-8 ochiq dars



    Bir soatlik dars-buyuk asardir!

    Darsning mavzusi: Kvadrat tenglama va uning ildizlari.
    Darsning maqsadi:

    1. Tarbiyaviy:O’quvchilarni o’zaro hurmat, Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash.

    2. Ta’limiy: DTS talablari asosida o’quvchilarga Kvadrat tenglama haqida tushuncha berish. Kvadrat tenglama qatnashgan tenglamalar yechishni o’rgatish.

    3. Rivojlantiruvchi: O’quvchilar bilim va ko’nikmalarini mustahkamlash,kompotenstiya hosil qilish.

    Darsning usuli: Noan’anaviy( teleko’rsatuv).
    Darsning uslubi: Interfaol.
    Darsning jihozi: kompyuter,videoproyektor,tarqatmalar, mavzuga mos ko’rgazmalar.

    Darsning texnologik xaritasi:






    • Darsning borishi



      Vaqt taqsimoti

      I

      Tashkiliy qism

      10 minut

      II

      Yangi mavzu bayoni

      12 minut

      III

      Mavzuni mustahkamlash

      6 minut

      IV

      Mustaqil ish

      9 minut

      V

      Qo’shimcha ma’lumotlar

      6 minut

      VI

      Darsni yakunlash, uyga vazifa berish

      2 minut


    Darsning borishi:
    O’qituvchi: Assalomu-alaykum, hurmatli tomoshabinlar va ishtirokchilar! Efirda “ O’yla, izla,top!” teleko’rsatuvi. Ko’rsatuvimizda 28 nafar ishtirokchi qatnashmoqdalar. Ularning qanday shart asosida o’z mahoratlarini ko’rsatishlari uchun ishtirokchilardan birini taklif etaman:
    (Ishtirokchi savollardan birini tanlaydi: Shart : Shu yerda 45 minutlik algebra darsini tashkil qilish) Demak bugungi ko’rsatuvimizda ishtirokchilar algebra fani bo’yicha o’z bilimlarini namoyish etib , beshqirrali yulduzni qo’lga kiritishlari,ya’ni 5 ball olish uchun bellashadilar.
    O’qituvchi: Hurmatli ishtirokchilar, agar hozir beriladigan savolimga javob bera olsangiz ayrim joylarda sizga ko’maklashim mumkin. (O’quvchilar-ishtirokchilar rozi bo’ladi).
    O’qituvchi-olib boruvchi savol beradi: Algebra fanining asoschisi kim?
    O’quvchilardan (ishtirokchilardan ) biri javob beradi va izohlaydi:



    O’quvchi qo’shimcha qilib matematikaga ta’rif eradi va quyidagi slaydlar qo’yiladi:


    So’ng dars boshlanadi:
    O’quvchi: Kattalarni ko’rganda,
    Salomni qilma kanda.
    Sinfga kirsa agar,
    Tur o’rningdan baravar.
    Qo’limiz ko’ksimizda
    Hamma: Assalomu alaykum
    O’qituvchi: Va alaykum assalom
    Joylaringga o’tirib oling.
    Dars maqsadi e’lon qilinadi va slayddan ko’rsatiladi.

    • Darsning maqsadi:

    • A) Tarbiyaviy: O’quvchilarni o’zaro hurmat,Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash;

    • B) Ta’limiy: DTS talablariga ko’ra o’quvchilarga “Bir noma’lumli chiziqli tenglama mavzusini o’rgatish;

    • V) Rivojlantiruvchi: O’quvchilar bilim va ko’nikmalarini mustahkamlash.


    Download 3,45 Mb.
      1   2   3   4




    Download 3,45 Mb.