|
Fan: Algebra
|
bet | 1/5 | Sana | 01.11.2023 | Hajmi | 76.5 Kb. | | #92971 |
Bog'liq onamga 2 DASTON, DILNOZA, Axmedova Gavhar tarbiyachi kasbi, Novqa yo\'l xarita 12.05.2023, Olimpiada natija shablon, ХАДИЧА ЗОКИР, Второй вариант, Bayonnoma Deputat 19, тема2
Fan: Algebra IX Sinf
Mavzu : Daraja qatnashgan tengsizlik va tenglamalar.
Darsning maqsadlari:
a) Ta’limiy: O’quvchilarga daraja qatnashgan tengsizlik va tenglamalarni yechish usulari haqida bilim berish, irratsional tenglamalarni soda hollarda yechish usullarini o’rgatish va misollar yechish bilan fikrlash qobiliyatini oshirish va mustahkamlash.
b) Tarbiyaviy:O’quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, ularda vatanparvarlik tuyg`ularini o`stirish, ota-bobolarimizning jahon fani taraqqiyotiga qo`shgan hissasi haqida tasavvur hosil qilishdan iborat, misollar ishlash bilan o’quvchilarni mehnatsevarlikka o’rgatish.
d) Rivojlantiruvchi: Muammoli vaziyatni vujudga keltirish orqali o`quvchilarni to`liq darsga jalb qilish, qiziqtirish, ulardan olingan fikrni xulosalab, ixchamlab tushuntirish, muammoning yechimini birga topish, mavzuga oid masala va misollar ishlash bilan o’quvchilarni bilim , ko’nikma va malakasini rivojlantirish, olgan bilimlarini amaliyotda qo`llashga o`rgatish.
Darsning uslubi: no’ananaviy, interfaol usul, guruhlarda ishlash, rag`batlantirish orqali o`quvchilar bilimini baholash.
Darsning turi: aqliy hujum, bahs munozara, aql charxi
Darsning jihozi: ko’rgazmali qurollar, tarqatmalar, AKT jihozlari, darslik, testlar, mavzuga oid plakatlar, tezkor savollar, kompyuter o`yinlari, slaydlar, “Xatosini top” o`yini , “Kim tezroq va to`g`riroq” o`yini.
Darsning texnologik xaritasi
Dars bosqichlari
|
Vaqt
|
Tashkiliy qism
|
2 minut
|
O`tilganlarni so`rash va takrorlash.
|
8 minut
|
Yangi mavzuning bayoni
|
1 5 minut
|
Mustahkamlash
|
15minut
|
Uyga topshiriqlar berish
|
2minut
|
Yakunlar chiqarish
|
3 minut
|
|
| |