Help – wiedzieć więcej
(Treść okładki)
Wiadomości rehabilitacyjne, Aktualności, Opinie, Kontrowersje
Nr 2 (21) 2016, ISNN (wydanie on-line) 2083 – 4462
„Czas na prawdziwe ubrajlowienie i udźwiękowienie świata – my zrobimy to w Polsce i u naszych sąsiadów, nikt nas w tym dziele nie zatrzyma!”
Marek Kalbarczyk, Kraków, wrzesień 2010 podczas uroczystości otwarcia Pracowni dla Niewidomych Dzieci sfinansowanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych
TEMAT NUMERU:
Aktywny Samorząd w 2016 roku
(zdj.: Przykłady sprzętu dla niepełnosprawnych: PlexTalk Pocket, Perkins Smart Brailler, udźwiękowiony komputer, klawiatura Maltron, Focus 40 Blue)
Artykuły wyróżnione:
Dofinansowania PFRONu jednak nie wystarczą
(zdj.: Pomocna dłon)
Poradnik dla niedoświadczonych
(zdj.: Kobieta na tle znaków zapytania)
Nie ma się czego bać! iPhone dla niewidomych
(zdj.: Trójka niewidomych z iPhonami w rękach)
(Stopka redakcyjna)
Wydawca: Fundacja Szansa dla Niewidomych, Chlubna 88, 03-051 Warszawa
Tel/fax: +48 22 827 16 18, +48 22 510 10 99
E-mail: szansa@szansadlaniewidomych.org
www.szansadlaniewidomych.org
Redaktor naczelny: Marek Kalbarczyk
Opracowanie graficzne i skład: Anna Michnicka
Nakład wersji czarnodrukowej: 2560 egz.
Nakład wersji brajlowskiej: 128 egz.
Kontakt z redakcją:
help@szansadlaniewidomych.org
Daj szansę niewidomym! Twój 1% pozwoli pokazać im to, czego nie mogą zobaczyć
(zdj.: Logotyp Organizacji Pożytku Publicznego i logotyp 1%)
Pekao SA VI O/ W-wa nr konta:
22124010821111000005141795
KRS: 0000260011
Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania, zmian stylistycznych i opatrywania nowymi tytułami artykułów nadesłanych przez autorów.
Redakcja nie odpowiada za treść publikowanych reklam, ogłoszeń, materiałów sponsorowanych i informacyjnych.
Publikacja dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz środków własnych Fundacji.
SPIS TREŚCI
I. Od redakcji 3
Helpowe refleksje. Marek Kalbarczyk 4
II. Wydarzenia 5
Społeczna odpowiedzialność biznesu w praktyce - Modlińska 246C dostępna dla niewidomych! 5
Tyfloturystyka w Świętokrzyskiem Aleksandra Lanckorońska 7
Czym skorupka za młodu nasiąknie… Elena Świątkowska 12
Wydziały Obsługi Mieszkańców w warszawskich dzielnicach otwierają się na niewidomych Michał Jalinnik 13
III. Temat numeru 15
Dofinansowania PFRONu jednak nie wystarczą. Dodatkowa pomoc dla każdego 17
Porady dla niedoświadczonych 20
IV. Tyflomaniak 22
Niewidomi mogą uczyć się matematyki Michał Bałamut 22
Nie ma się czego bać! iPhone dla niewidomych Marek Kalbarczyk 23
SmartVision – co to jest, do czego służy, jakie ma zalety Henryk Rzepka 26
Jeżeli nie iPhone, to co? Nowy telefon z Czech – BlindShell 30
Kolejne obiekty dostępne dla niewidomych Katarzyna Rzemek 32
Polski wynalazek i szeroki wachlarz jego zastosowań. Etykieta z oznakowaniem kolorów ubrań dla niewidomych Janusz Mirowski 34
Virtualna Warszawa Agnieszka Bułkowska 36
V. Zobaczyć więcej 39
Przenośny powiększalnik z obrotową kamerą PivotCam™ RUBY® 7 HD Emilia Kazimierowicz 39
VI. Na moje oko 42
Piłka jest okrągła, bramki są dwie, a na trybunach... cisza Bartosz Ignatowicz 42
Pasja nie rodzi się z przypadku Ewelina Czerwińska 43
Przywykły laski się chwyta Weronika Miksza 45
VII. Jestem... 46
Konkurs „Jestem lepszy od… Ewy Kopacz, Beaty Szydło, Pawła Kukiza i wielu innych” Alicja Krysik 46
Jestem... na rynku już 27 lat i staram się pomagać AK 48
Zaproszenie na REHA 50
Tył okładki 53
Stanowiska komputerowe na miarę marzeń 53
I. Od redakcji
Helpowe refleksje.
Marek Kalbarczyk
(zdj. s. 4: Filiżanka)
Help w żadnym razie nie może pomijać spraw ważnych dla naszych niewidomych podopiecznych. Co to za czasopismo, które nie zauważa bieżących wydarzeń! Zadaniem redakcji jest czuwanie nad tym i informowanie o nich. Help to kwartalnik, więc za każdym razem mamy trzy miesiące, w ciągu których „skanujemy” rzeczywistość i „wyciągamy” z niej informacje mające znaczenie dla naszych czytelników. I co najważniejszego wydarzyło się od początku roku 2016?
Po roku pozostawienia samemu sobie naszego środowiska, PFRON realizuje program dofinansowań dedykowany osobom niewidomym i bardzo słabo widzącym „Aktywny Samorząd”. To jest tak ważne, że poświęcamy jej w niniejszym numerze kilka artykułów. Fundacja działając na rzecz nowoczesnej rehabilitacji inwalidów wzorku musi zadbać o to, by nie doszło do sytuacji, że chociażby jeden niewidomy, czy tzw. resztkowiec się zagapił i stracił tę szansę. Każdy, komu brakuje sprzętu, kto musi go szybko uzupełnić, musi się dowiedzieć, że Fundusz wznowił pomoc.
W związku z tym, że wielu naszych beneficjentów ma problemy ze zdobyciem środków na tzw. wkład własny, nasza organizacja zdecydowała się na przekazanie dodatkowej pomocy dla wszystkich osób, które są w trudniejszej sytuacji. Mało tego – chodzi też o to, by nikt nie był zmuszony do rezygnacji z nabycia profesjonalnych produktów na rzecz słabszych, z powodów finansowych. O tej akcji naszej fundacji informujemy w osobnym artykule.
Poza tymi organizacyjnymi i finansowymi kwestiami, w dziedzinie wdrażania nowych rozwiązań dzieje się też wiele. Nawiązując do poprzednich numerów Helpa informujemy, gdzie zainteresowano się udostępnieniem obiektów niewidomym, na zakup jakich urządzeń się tam zdecydowano. Największą zasługę w tym okresie ma miasto stołeczne Warszawa. W każdym dzielnicowym wydziale obsługującym mieszkańców (WOM) stanęły terminale z ich wypukłymi planami. Są jednak i inne osiągnięcia. Piszemy o tym w materiale Katarzyny Rzemek. W moich Helpowych refleksjach nie ma miejsca na szczegóły, ale warto również tutaj podkreślić fakt, że tego rodzaju decyzje władz rozmaitych instytucji przywracają niewidomym nadzieję. I możemy już przekonać się, że pomyślały o nas władze lotniska Chopina w Warszawie, muzeum skansen w opolskich Bierkowicach, dworce PKP w Toruniu i Bydgoszczy, warszawskie zoo itd. Aż serce rośnie, gdy się to ogląda. A nasza, tj. fundacyjna mapa świata! To dopiero rewelacja! Zaprezentowaliśmy ją na konferencji prasowej i obserwowaliśmy, jaki wywołuje zachwyt. To wielka wypukła mapa, która na dodatek mówi. To jest elektroniczny i udźwiękowiony podręcznik do geografii. Tak, tędy droga. Niewidomi muszą znaleźć metodę na życie w społeczeństwach informacyjnych. Dzisiaj nie wystarczy brajlowska maszyna do pisania, dzisiaj konieczny jest mówiący i ubrajlowiony komputer. Dzisiaj niewidomi chcą wyjść na miasto, zwiedzać zamki i muzea, oglądać eksponaty, chodzić z dziećmi na place zabaw, korzystać z dworców i lotnisk, przemieszczać się bezpiecznie po ulicach miast i wsi, radzić sobie w szkołach, na uczelniach i w urzędach. Czy to zbyt duże wymagania? Nie, są bardzo podstawowe. W naszym Helpie piszemy zarówno o potrzebach tego środowiska, jaki i o przykładach ich realizowania.
Do wymienionych już artykułów dochodzą kolejne interesujące materiały: o programistycznym narzędziu do matematyki przeznaczonym zarówno dla uczniów, jak i studentów, udźwiękowionych smartfonach różnych producentów oraz o najnowszym modelu elektronicznego powiększalnika obrazu. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić Państwa do lektury.
|