Sana.
Mavzu: Un va don mahsulotlarining ozuqaviy qiymati va ahamiyati. Xamir turlari. Oshirma va oshirmasdan tayyorlanadigan xamirlar haqida ma'lumot. Amaliy mashg'ulot: Yog'li qatlanib, tayyorlanganxamirdan
“Somsa” pishirish.
Texnologik xarita.
Mavzu
|
Un va don mahsulotlarining ozuqaviy qiymati va ahamiyati. Xamir turlari. Oshirma va oshirmasdan tayyorlanadigan xamirlar haqida ma'lumot. Amaliy mashg'ulot:
Yog'li qatlanib, tayyorlangan xamirdan “Somsa” pishirish.
|
Maqsad va vazifalari
|
Maqsad:. Un va don mahsulotlarining ozuqaviy qiymati va ahamiyati, xamir turlari, oshirma va oshirmasdan tayyorlanadigan xamirlar haqida ma'lumot berish. Pazandachilik xonasini jihozlanishiga qo'yiladigan talablar, sanitariya-gigiyena talablari va xavfsizlik texnikasi qoidalari haqida o`quvchilarga eslatma berish
Amaliy mashg'ulot: Yog'li qatlanib, tayyorlangan xamirdan “Somsa” pishirishni o`rgatish.
Vazifalar: O`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg`otish, o`zlashtirtishlarini nazorat qilish hamda bilim, ko`nikma, malakasini tekshirib baholash.
5 ballik sistemada baholash.
|
O`quv jarayoninig mazmuni
|
Un va don mahsulotlarining ozuqaviy qiymati ahamiyati va xamir turlari. Oshirma va oshirmasdan tayyorlanadigan xamirlar haqida ma'lumot berib o`tiladi.
Amaliy mashg'ulotda
Yog'li qatlanib, tayyorlangan xamirdan “Somsa” pishirishni o`rgatish.o`quvchilar bilan guruhda ishlash.1-guruh qatlamali, ikkinchi guruh oddiy xamirdan tayyorlanadigan somsa tayyorlashadi
|
O`quv jarayoning bajarilishuining mazmuni
|
Uslub: og`zaki bayon, interfaol usulidan, yangi ped texnologiyalardan klaster venn diogramma, zinama zina metodlaridan foydalanish.
Shakli: suhbat , bahs munozara olib borish, yakka tartibda, guruhlarda ishlash, amaliy mashg`ulot.
Vosita: tarqatma materiallar, mavzu uchun kerakli jihozlar, multimediyalardan foydalanish
Nazorat:Og`zaki savol javob,tarqatma test, bosh qotirma,
Baholash:Rag`batlantirish, 5 ballik tizim asosida
|
Kutiladigan natija
|
O`qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishiga erishiladi, o`quvchilarning turli texnoligiyalar asosida yangi bilimlarga qiziqishini oshiradi.
O`quvchi: yangi bilim ko`nikma ,malakaga ega bo`ladi guruhlar bilan ishlashni o`zgalar fikrini hurmat qilishni urganadi
|
Kelgusi rejalar tahlili
|
O`qituvchi: O`z ustida ishlaydi, pedagogik mahoratini yanada oshirish uchun izlanadi.
O`quvchi: O`z fikrini guruhlar o`rtasida to`liq bayon qilishni hamda yangi mavzu qiziqishlari bo`yicha izlanish olib boradi
|
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga un va don mahsulotlarining ozuqaviy qiymati va ahamiyati, xamir turlari, oshirma va oshirmasdan tayyorlanadigan xamirlar haqida ma'lumot, yog'li qatlanib, tayyorlangan xamirdan “Somsa” pishirishni o’rgatish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarning estetik didlarini, ovqatlanish madaniyatini oshirish hamda qatlanib pishirilgan “Somsa”ni did bilan tayyorlash va dasturxonga tortishga odatlantirish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni turli xil xamirli mahsulotlarini tayyorlash bo’yicha malakalarini rivojlantirish, ijodkorlikka yo’naltirish.
Dars tipi:Yangi bilim berish, bilimlarni mustahkamlovchi.
Dars turi: nazariy amaliy.
Dars uslubi: guruhlarda ishlashda, “aqliy hujum”,”Kim epchil-u,
kim chaqqon”, “Klaster”, “Tezkor savol javob””Venn diogramma” metodlaridan foydalanish.
Fanlararo bog`liqligi: Fizika, matematika, odam va uning salomatligi biolagiya, iqtisod va boshqa fanlar
№
|
Dars bosqichlari
|
vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
4
|
2
|
O`tilgan mavzuni so`rash
|
10
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
15
|
4
|
Amaliy mashg`ulot
|
43
|
5
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10
|
6
|
O`quvchilarni rag`batlash
|
3
|
7
|
Uyga vazifa
|
3
|
8
|
Ish o`rnini yigi`shtirish
|
2
|
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Darsga tayyorgarlikni tekshirish.
O`quvchilar diqqatini darsga qaratish.
II. O`til;gan mavzuni takrorlash.Uyga vazifani so`rash.
Savol –javob o`tkazish.
Topshiriqlarni tekshirish.
Oq`uvchilar guruhlarga ajratiladi guruhlar sardori va guruh
nomi tanlanadi. Guruh sardorlari o`zini va guruh nomini tanishtiradi.
1-guruhga savol.
Klaster metodidan foydalanib sutli mahsulotlarni tarmoqlang
2-guruhga.
Sutli mahsulotlardan tayyorlanadigan taomlar.
Tezkor savol javob:
Oshxonadagi tig`li asbob. (Pichoq)
Sabzining tagiga qo`yiladi(Taxtakach)
Sabzavotlarga birinchi ishlov (Saralash)
Piyoz kuldiradimi yig`latadimi(Yig`latadi)
Kartoshka qo`lni qoraytirmasligi uchun nima qilish kerak
(3% uksusda qo`lni artish kerak)
6.Sho`rva tiniq va yaxshi pishishi uchun nima qilish kerak
( birinchi ko`pigi olib tashlanib past olovda qaynatish kerak)
7.Manti, xonim, lag`mon qanday taom turlariga kiradi
(xamir taomlariga)
8.gaz yoqishda birinchi bajariladigan ish(Duxovkani ochib olish)
9.Elektr asboblarini ishlatishdan oldin bajariladigan ish
(shnurlarini tekshirish kerak)
10.Issiqlik ishloviga nimalar kiradi(qaynatish, qovurish,dimlash)
3- TUR
Venn diagrammadan foydalanib suyuq bilan quyuq taomlarni taqqoslang
|